Meme kitlelerinde mammografi ve ultrasonografi bulgularının histopatolojik inceleme sonuçlarıyla karşılaştırılması
Combined mammographic-sonographic evaluation of breast masses: A Comparison with histopatologic findings
  1. Tez No: 71156
  2. Yazar: RIDVAN AKTİTİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖDEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Haziran 1994 - Haziran 1995 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Radyodiagnostik ABD Memografi Ünitesine değişik şikayetlerle başvuran 1200 hastadan memesinde kitle saptanan 123 hastayı mammografi ve US ile inceledik. 13 hastada birden çok meme kitlesi vardı. 123 hastada 155 lezyon değerlendirildi. Hastaların tamamı kadın olup yaş ortalaması 39.5 idi. Toplam 155 lezyondan 107'sinde radyolojik bulgular histopatolojik olarak doğrulandı. 33 kitle lezyonunda klinik ve radyolojik takip ile tanıya ulaşıldı. 15 kistik lezyonda ise US, mammografi ve klinik bulgularla yetinildi. Kistik patolojilerin tanısında mammogranin duyarlılığı %39 (18/47) ola rak bulunurken, US'nin duyarlılığı %100 (47/47) olarak bulundu. Fib- roadenomlann tanısında mammografinin duyarlılığı 69 lezyonda %55 (38), US'nin duyarlılığı %71 (49) bulundu. 24 kanser olgusunda ise mammografi %79 (19) başarılı bulunurken, US basan oranı %75 (18) olarak gerçekleşti. 35 yaş altındaki hastalarda mammografi meme parankim dansitelerinin yüksek olması nedeniyle 35 yaş üstündeki kadınlara göre daha az güvenilir bulundu. Bir cm. den küçük solid lezyonların tanısında US başarılı değildi. Üç mm. çapında küçük kistler US ile kolaylıkla görüntülendi. US ve mamografinin kombine kullanımının bir çok patolojiyi aydınlatmakta basan şansını arttırdığını gözledik. Bir cm. den küçük lezyonların ve mikrokalsifikasyonların görüntülenmesinde ise mammografi daha üstün bulundu. 64
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Combined mammographic - sonographic evaluation of breast masses: A comparison with histopatologic findings. Between June 1994 and June 1995 a total of 1200 patients were evaluated at Selçuk University, School of Medicine, Department of Radiology. Of these patients, 123 who have palpable mass were examined by mammography and US. 13 patients have more masses. A total of 155 lesions (123 patient) were evaluated. All of the patients were women (mean age 39.5). Of the total 155 le sions, 107 underwent open surgical biopsy and radiologic findings were con firmed surgically. Clinical and radiologic findings provided correctly diagnosis in 33 mass lesions. 15 cystic lesions were diagnosed with US, mammography and clinical findings. In the 47 cystic lesions the mammography sensitivity was %39 (18), US sensitivity %100 (47). In the 69 fibroadenomas the mammography sensitivity was %55 (39), US sensitivity %71 (49). Of 24 breast carcinomas %79 (19) was correctly diagnosed by mammography whereas US correctly diagnosed %75 (18) carcinomas. Mammography was less accurate than US in women older 35 than in those older 35. US not sensitive on tumor that are less than 2 cm in diameter. The combined mammographic - sonographic evaluation on breast masses was more accurate than either method alone. 65