Lingual delik ve kanal morfolojisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of lingual foramen and canal morphology by cone BEAM computed tomography
  1. Tez No: 711584
  2. Yazar: ABDULBAKİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; bir grup mandibula Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinde, symphysis mandibulae bölgesinin lingual yüzeyinde lokalize lingual delik ile kanalların görülme sıklığı, lokalizasyonu ve ilgili morfometrik verinin elde edilmesi ve diğer anatomik yapılarla olan ilişkisini değerlendirilerek literatüre kazandırılmasıdır. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı arşivindeki KIBT görüntüleri retrospektif olarak tarandı. Arşivdeki görüntülerden Ocak 2015 - Mayıs 2019 arasında çekilen 690 kadın ve 810 erkek toplam 1500 hastaya ait görüntüler incelendi. Kriterlere göre 234 olgu çalışmaya dahil edilerek sagital ve koronal kesitlerde görüntüler değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen olguların kanal tipleri incelendiğinde %31,6'sı (n=74) A, %20,9'u (n=49) B, %4,3'ü (n=10) C, %20,5'si (n=48) D, %8,5'i (n=20) E, %0,4'ü (n=1) F, %12,4'ü (n=29) G tipi olduğu görüldü. Kadınlarda kanal alveolar kret uzaklığı, erkeklerden daha düşük olduğu bulundu. Cinsiyetlere göre yaş, sagital kanal genişlikleri, koronal kanal genişlikleri ve kanal uzunluklarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain the incidence, localization and related morphometric data of the lingual foramen and vascular canals which is localized on the lingual surface of the mandibular symphysis region on a group of mandible Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images, and to evaluate their relationship with other anatomical structures and bring them to the literature. The archive of CBCT images in the archive of the Department of Oral and Maxillofacial Radiology of the Faculty of Dentistry of Istanbul University was scanned retrospectively. Images taken between January 2015 and May 2019 of 1500 patients, 690 of whom were women and 810 of whom were men, were analyzed. According to the criteria, 234 cases were included in the study and images were evaluated in sagittal and coronal sections. When the canal types of the cases included in the study were examined; 32.9% (n=77) A, 20.9% (n=49) B, 4.3% (n=10) C, 20.2% (n=48) D, 8.5% (n=20) E, 0.4% (n=1) F, 12.4% (n=29) appered to be G type. The canal alveolar crest distance was found to be lower in women than in men. There was no statistically significant difference in age, sagittal canal diameters, coronal canal diameters and canal lengths according to genders (p>0.05).