Yeni tanı almış ve hiç tedavi uygulanmamış ardışık neovasküler tip yaşa bağlı makula dejeneresansı olgularında optik koherens tomografi, floresein anjiyografi, indosiyanin yeşili anjiyografi ve optik koherens tomografi anjiyografi ile polipoidal koroidal vaskülopati sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of polypoidal choroidal vasculopathy by optical coherence tomography, fluorescein angiography, indocyanine green angiography and optical coherence tomography angiography in sequential neovascular type age-related macular degeneration cases newly diagnosed and never treated
  1. Tez No: 711585
  2. Yazar: SEMİR YARIMADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE MENTEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Yeni tanı almış, hiç tedavi uygulanmamış ardışık olarak başvuran aktif neovasküler tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (nvYBMD) olgularında polipoidal koroidal vaskülopati (PKV) sıklığının belirlenmesidir. Ayrıca çalışmanın ikincil amaçları ise PKV tanısında spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT,) floresein anjiyografi (FA), indosiyanin yeşili anjiyografi (İSYA) ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) (en-face, strüktürel ve kesitsel) görüntüleme yöntemlerinin sensitivitelerinin karşılaştırılması ve nvYBMD olgularında neovaskülarizasyon (nv) tiplerinin (tip 1, 2, 3, mikst tip) sıklığının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanmış, tek merkezli ve gözlemsel klinik araştırmamıza Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Birimi'ne Eylül 2018 – Mart 2020 tarihleri arasında ardışık olan başvuran, daha önce hiç tedavi almamış ve yeni aktif nvYBMD tanısı konulan gözler dahil edilmiştir. Olguların ilk başvurularında en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basınç ölçümü, biyomikroskop ile ön ve arka segment muayenelerini içeren tam bir oftalmolojik muayeneyi takiben SD-OKT, FA, İSYA ve OKTA (en-face, strüktürel ve kesitsel) görüntülemeleri yapılmıştır. Görüntüleme yöntemlerinin her birinde ayrı ayrı PKV varlığı ve nv tipleri belirlendikten sonra her göz için tüm görüntüleme yöntemlerinin verileri birlikte tekrar multimodal olarak değerlendirilmiş ve kesin tanı bu multimodal değerlendirmeye göre konulmuştur. Elde edilen veriler istatistiksel analize tabi tutularak her bir görüntüleme yönteminde ve multimodal değerlendirmede PKV ve nv tiplerinin (tip 1,2,3, mikst tip) tanı sıklığı (insidansı) hesaplanmıştır. Ayrıca her bir görüntüleme yönteminin PKV ve nv tanısındaki sensitivitesi multimodal değerlendirmeye göre hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya ortalama yaşı 71,5 ± 8,52 (49-89) yıl olan 87 hastanın 106 gözü dahil edilmiştir. Olguların %45,9'unu kadınlar oluştururken, %54'ünü erkekler oluşturmaktadır. Multimodal değerlendirmeye göre PKV insidansı %31,1 (n=33) olarak tespit edilmiştir. En sık görülen nv tipi %33 (n=35) sıklıkla tip 1 nv olarak tespit edilirken bunu %16,9 (n=18) sıklıkla tip 3 nv ve %14,1 (n=15) sıklıkla tip 2 nv takip etmiştir. En az görülen nv tipi %3,7 (n=4) sıklıkla mikst tip nv olmuştur. Tip 1 nv tanı konulma oranları SD-OKT ve kesitsel OKTA ile %33 (n=35), en-face OKTA ile %26,4 (n=28), strüktürel OKTA ile %22,6 (n=24) olmuştur. Tip 1 nv tanısında SD-OKT ve kesitsel OKTA, multimodal değerlendirme ile aynı sensitiviteye (%100) sahip olup, en-face OKTA'nın %80, strüktürel OKTA'nın %68,5 oranında bir sensitiviteye sahip oldukları tespit edilmiştir. Tip 2 nv tanı konulma oranları SD-OKT ve kesitsel OKTA ile %14,1 (n=15), en-face ve strüktürel OKTA ile %11,3 (n=12) olmuştur. Tip vi 2 nv tanısında SD-OKT ve kesitsel OKTA, multimodal değerlendirme ile aynı sensitiviteye sahip olup (%100) en-face OKTA ve strüktürel OKTA' nın %80 oranında bir sensitiviteye sahip oldukları tespit edilmiştir. Tip 3 nv tanı konulma oranları SD-OKT ve kesitsel OKTA ile %16,9 (n=18), strüktürel OKTA ile %10,3 (n=11), en-face OKTA ile %9,4 (n=10) olmuştur. Tip 3 nv tanısında SD-OKT ve kesitsel OKTA, multimodal değerlendirme ile aynı sensitiviteye sahip olup (%100) strüktürel OKTA'nın %61,1, en-face OKTA'nın %55,5 oranında bir sensitiviteye sahip oldukları tespit edilmiştir. Mikst tip nv tanı konulma oranı SD-OKT ve kesitsel OKTA ile %3,7 (n=4) iken bu oran en-face OKTA' da %0,9 (n=1), strüktürel OKTA'da ise 0 olarak bulunmuştur. Mikst tip nv tanısında SD-OKT ve kesitsel OKTA, multimodal değerlendirme ile aynı sensitiviteye sahip olup (%100) en-face OKTA'nın %25, strüktürel OKTA'nın ise %0 sensitiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. PKV tanı konulma oranı SD-OKT ve kesitsel OKTA ile %29,2 (n=31), İSYA ile %25,4 (n=27), strüktürel OKTA ile %21,6 (n=23), en-face OKTA ile %19,8 (n=21) olmuştur. PKV tanısında SD-OKT ve kesitsel OKTA'nın sensitivitesi %93,9 iken İSYA'nın %81,8, strüktürel OKTA'nın %69,6, en-face OKTA'nın %63,6 oranında bir sensitiviteye sahip oldukları tespit edilmiştir. Sonuç: Ardışık olarak başvuran, yeni tanı almış ve tedavi uygulanmamış aktif nvYBMD'li gözlerde PKV insidansı %31,1 olarak hesaplanmış olup en sık görülen nv tipinin tip 1 nv olduğu bulunmuştur. PKV ve nv tanısında görüntüleme yöntemleri kendi aralarında karşılaştırıldığında SD-OKT ve kesitsel OKTA'nın tanıda en başarılı görüntüleme yöntemleri oldukları tespit edilmiştir. Ancak PKV ve nv tanısı koymada ve de nv tiplerini belirlemede görüntüleme yöntemlerinin her birinin avantajları ve dezavantajlarının bulunması nedeni ile multimodal değerlendirmenin her zaman için en doğru ve güvenilir yöntem olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Determining the frequency of polypoidal choroidal vasculopathy (PCV) in newly diagnosed, untreated consecutive active neovascular age-related macular degeneration (nAMD) cases. In addition, the secondary objectives of the study are to determine the sensitivities of spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT), fluorescein angiography (FA), indocyanine green angiography (ICGA) and optical coherence tomography angiography (OCTA) (en-face, structural and cross-sectional) imaging methods in the diagnosis of PCV and to determine the frequency of neovascularization (nv) types (type 1, 2, 3, mixed type) in nAMD cases. Materials and Methods: Eyes that were consecutively admitted to Ege University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, Retina Unit between September 2018 and March 2020, which had never received any treatment and were newly diagnosed with active nAMD included to our prospectively designed, single-center and observational clinical study. Following complete ophthalmological examination (including best corrected visual acuity, intraocular pressure, anterior and posterior segment evaluations) imaging modalities including SD-OCT, FA, ICGA, and OCTA (en-face, structural and cross-sectional) were obtained. After determining the presence of PCV and nv types separately in each of the imaging methods, the data of all imaging methods for each eye were evaluated together again multimodally, and the final diagnosis was made according to this multimodal evaluation. The data obtained were subjected to statistical analysis and the frequency (incidence) of PCV and nv types (type 1,2,3, mixed type) of each imaging method and multimodal evaluation was calculated. In addition, the sensitivity of each imaging method in the diagnosis of PCV and nv was calculated by comparing with the multimodal evaluation. Results: One hundred and six eyes of 87 patients with a mean age of 71.5 ± 8.52 (49-89) years were included in the study. While 45.9% of the cases are women, 54% are men. According to the multimodal evaluation, the incidence of PCV was found to be 31.1% (n=33). The most common type of nv was found to be type 1 nv with a frequency of 33% (n=35), followed by type 3 nv with a frequency of 16.9% (n=18) and type 2 nv with a frequency of 14.1% (n=15). The least common type of nv was mixed type nv with a frequency of 3.7% (n=4). Type 1 nv diagnosis rates were 33% (n=35) with SD-OCT and cross-sectional OCTA, 26.4% (n=28) with en-face OCTA, and 22.6% (n=24) with structural OCTA. In the diagnosis of type 1 nv, SD-OCT and cross-sectional OCTA have the same sensitivity (100%) as the multimodal evaluation, and it has been determined that they have a sensitivity of 80% for en-face OCTA and 68.5% for structural OCTA. Type 2 nv diagnosis rates were 14.1% (n=15) viii with SD-OCT and cross-sectional OCTA, and 11.3% (n=12) with en-face and structural OCTA. In the diagnosis of type 2 nv, SD-OCT and cross-sectional OCTA have the same sensitivity as multimodal evaluation (100%), while en-face OCTA and structural OCTA have a sensitivity of 80%. Type 3 nv diagnosis rates were 16.9% (n=18) with SD-OCT and cross-sectional OCTA, 10.3% (n=11) with structural OCTA and 9.4% (n=10) with en-face OCTA. In the diagnosis of type 3 nv, SD-OCT and cross-sectional OCTA have the same sensitivity as multimodal evaluation (100%), structural OCTA has a sensitivity of 61.1% and en-face OCTA has a sensitivity of 55.5%. While the rate of diagnosis of mixed type nv was 3.7% (n=4) with SD-OCT and cross-sectional OCTA, this rate was 0.9% (n=1) in en-face OCTA and 0 in structural OCTA. In the diagnosis of mixed type nv, SD-OCT and cross-sectional OCTA have the same sensitivity as multimodal evaluation (100%), while en-face OCTA has a sensitivity of 25% and structural OCTA has a sensitivity of 0%. The rate of diagnosis of PCV was 29.2% (n=31) with SD-OCT and cross-sectional OCTA, 25.4% (n=27) with ICGA, 21.6% (n=23) with structural OCTA, and 19.8% (n=21) with en-face OCTA. While the sensitivity of SD-OCT and cross-sectional OCTA in the diagnosis of PCV was 93.9%, ICGA had a sensitivity of 81.8%, structural OCTA 69.6% and en-face OCTA 63.6%. Conclusion: The incidence of PCV was calculated as 31.1% in eyes with active nAMD who presented consecutively, newly diagnosed and untreated. The most common type of nv was found to be type 1 nv. When imaging methods in the diagnosis of PCV and nv were compared, SD-OCT and cross-sectional OCTA were found to be the most successful imaging methods in diagnosis. However, it has been concluded that multimodal evaluation is always the most accurate and reliable method because of the advantages and disadvantages of each imaging method in diagnosing PCV and nv and determining nv types.