Kişiye özel üretilen tüplü ve braketli porselen kuron ile konvansiyonel tüp ve braketin makaslama bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of shear bond strength custom-made porcelain crown-orthodontic tube/bracket and conventional tube/bracket
- Tez No: 711595
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÖRGÜLÜ, PROF. DR. SİMEL AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, klinik ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan ve yenilikçi bir bakış açısıyla tasarlanan kişiye özel üretilen braketli/tüplü kuronun makaslama bağlanma dayanımını, konvansiyonel yöntemle oluşturulan diğer gruplarla karşılaştırmak ve grupların makaslama bağlanma dayanımlarını in vitro olarak saptamaktır. Böylece literatüre yeni bir tasarımla yeni bir bakış açısı katılması hedeflenmiştir. Çalışmamızda kullanılan standardize edilmiş abutment üzerine kişiye özel üretilen tüplü/braketli porselen kuronların bulunduğu grup, tasarım grubudur. Yine aynı ölçülerdeki abutment üzerine metal alt yapılı porselen kuron ile restore edilmiş örnekler, kuronlanmış örneklerin olduğu gruptur. Son olarak çekilmiş insan premolar ve molar dişlerinin bulunduğu grup olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. 3 ana grup ise her grupta braket ve tüp olarak 2 alt gruba ayrılmıştır (n=11). Tüm örnekler 5-55°C aralığında 1000 devir olacak şekilde termal siklus cihazına (SD Mechatronik Thermocycler, Almanya) girmiştir. Sonrasında braketler, Universal test cihazı (LRX,Lloyd Instuments, Fareham, İngiltere) ile 0,5 mm/dk. hız ile makaslama kuvveti uygulanarak braket bağlanma dayanımı değerleri tespit edilmiştir. Adeziv, koheziv ve karma tip ayrılma gösteren yüzeyler stereomikroskop (Leica AG, CH-9435 Heerbrugg, Switzerland) ile x100 büyütmede incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the shear bond strength of a custom-made bracket/tube crown, which emerged in line with clinical needs and designed with an innovative perspective, with other groups using conventional methods. To determine the shear bond strength of the groups in vitro. Thus, it is aimed to add a new perspective to the literature with a new design. The group in which custom made porcelain crowns with tubes/brackets are placed on the abutment, the specimens restored with a metal-based porcelain crown on the abutment, and the group with extracted human premolars and molars are divided into 3 groups. It is divided into 3 main groups and 2 subgroups as bracket and tube in each group (n=11). All samples were entered into the thermal cycle device at 1000 cycles between 5-55°C. Afterwards, the bracket bond strength values were determined by applying shear force with a universal test device (LRX, Lloyd Instuments, Fareham, England) at a speed of 0.5 mm/min. The separated parts were examined with a stereomicroscope (Leica AG, CH-9435 Heerbrugg, Switzerland) at x100 magnification.