Epitelyal over kanserinde in vitro kemosensitivite testlerinin kullanımı ve klinik önemi
The use of in vitro chemosensitivity assays in epithelial ovariancancer and the clinical significance
- Tez No: 711596
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SELÇUK TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Epitelyal over kanseri jinekolojik kanserler içinde en agresif seyreden ve vaka–ölüm oranı en yüksek olan kanserdir. Özellikle nükseden tümörlerde ilaç direnci önemli bir sorundur. İlaç direnci histopatolojik değerlendirme ile öngörülememekte ve ancak kemoterapinin başlamasından sonra anlaşılmaktadır. Bu açıdan in vitro kemosensitivite (İVKS) testleri, özellikle tümörün direnç göstereceği ilaçları kemoterapi protokolü başlamadan önce öngörmek ve hastayı fayda görmeyeceği bir kemoterapi rejiminin gereksiz toksik etkisinden korumak için kullanılmaktadır. Bu çalışmada yeni teşhis alan ve evreleme cerrahisi yapılan primer over kanserli 26 hastadan alınan tümör örnekleri, MTT [3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyl tetrazolium bromide], ATP ve DISC (Differential Staining for Cytotoxicity) testleri ile çalışılmıştır. Her üç test ile tümör spesimenlerinin, karboplatin, docetaksel, paklitaksel, topotekan ve doksorubusin için kemosensitiviteleri ölçülmüştür. Beş ilaç için her üç testin kemosensitivite profilinde anlamlı fark görülmemiştir ve bu bulgu, testlerin sonuçlarının birbirleri ile uyumunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Epithelial ovarian cancer is one of the most aggressive gynecological cancers with the highest casefatality rate. Drug resistance is a major problem, especially in recurrent tumors. Drug resistance cannot be estimated with histopathological evaluation before the onset of chemotherapy. In this respect, in vitro chemosensitivity assays (IVCAs) are used to predict resistance of the tumor to chemotherapy and to protect patients from unnecessary toxic effects of an ineffective empirically selected chemotherapy regime. In this study, samples are taken from surgical staging specimens of 26 newly diagnosed primary ovarian cancer patients and MTT [3 - (4,5-dimethylthiazol-2-yl) - 2,5-diphenyl tetrazolium bromide] ATP and DISC (Differential staining for Cytotoxicity) assays were studied. Chemosensitivity of tumors are measured for carboplatin, docetaksel, paclitaxel, topotecan and doksorubusin with each of the three assays. No significant difference was observed for five of the six drugs and it shows that the results of the tests are compatible with each other.