Birleşik Arap Emirlikleri'nde modern kısa öykünün doğuşu ve gelişimi
The birth and development of modern short story in the United Arab Emirates
- Tez No: 711604
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Körfez ülkelerinde petrolün keşfiyle gelen ekonomik rahatlık, eğitim ve kültür alanlarına etki ederek toplumun gelişmesini sağlamış ve bu durum, edebî çevrenin oluşmasına katkıda bulunmuştur. Tezimizde Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri ele alınmaktadır.“Birleşik Arap Emirlikleri'nde Modern Kısa Öykünün Doğuşu ve Gelişimi”başlıklı yüksek lisans tezimizde, Birleşik Arap Emirlikleri'nin sosyal, siyasi ve kültürel yapısı ışığında, ülkenin tanık olduğu önemli edebî gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir. Akabinde Birleşik Arap Emirlikleri'nde kısa öykünün geçirdiği aşamalara yer verilerek bu alanda öne çıkan kısa öykü yazarları, edebî kişilikleri ve eserleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic comfort that came with the discovery of oil in the Gulf countries has affected the education and cultural fields and provided the development of the society, and this has contributed to the formation of the literary environment. In our thesis, the United Arab Emirates, one of the Gulf countries, is discussed. In our master's thesis titled“The Birth and Development of Modern Short Story in the United Arab Emirates”, information is given about the important literary developments that the country has witnessed in the light of the social, political and cultural structure of the United Arab Emirates. After that, the short story writers, their literary personalities and their works were discussed in detail by giving the stages of the short story in the United Arab Emirates.