Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde erken çocukluk dönemi din eğitimi
Early childhood religious education in Saudi Arabia and the United Arab Emirates
- Tez No: 961785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Erken çocukluk döneminde din eğitimi doğumdan itibaren başlar; çünkü temel öğretiler çocuğun yaşamının en başından itibaren sunulur. Bu dönem, çocukların konuşma becerilerini geliştirdikleri, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade ettikleri ve çevrelerinden gelen uyarıları kolayca içselleştirdikleri kritik bir süreçtir. Bu nedenle, çocukların çevresinde olumlu ve anlamlı bir dil kullanılması büyük önem taşır. Bu biçimlendirici kritik dönem boyunca çocuklar, çevresel etkileri doğal olarak özümser ve bu etkiler, onların gelecekteki gelişiminde belirleyici bir rol oynar. Araştırma, insan gelişiminin tüm yönlerinin desteklenmesinde erken çocukluk eğitiminin kurucu rolünü temel almakta ve özellikle İslami ilkelerin erken öğrenme programlarına entegrasyonuna odaklanmaktadır. Çocukluğun ifade yeteneği, duyusal etkileşim ve deneyim yoluyla ahlaki, zihinsel ve sosyal gelişimin temellerinin atıldığı alıcı bir dönem olduğu kabul edilmekte ve bu evrenin doğumdan itibaren İslami değerlerin kazandırılması açısından sunduğu eşsiz fırsatlar vurgulanmaktadır. Bu araştırma, gelişim psikolojisi ve eğitim teorisi bağlamında; İslami öğretilerle erken yaşta karşılaşmanın, rehberli etkileşimlerin ve oyun temelli öğrenmenin çocukların hem karakter ve kimlik oluşumunu hem de bilişsel ve duygusal gelişimlerini nasıl desteklediğini ele almaktadır. Ayrıca, erken yaşta etik duyarlılık ve manevi farkındalığın şekillenmesinde ebeveynler ve eğitimcilerin belirleyici rolüne özel vurgu yapılmaktadır; çünkü onlar, dini değerlerin ve davranış kalıplarının oluşumunda temel aktörlerdir. Araştırma ayrıca, erken çocukluk dönemi din eğitiminde teknolojinin entegrasyonunu incelemekte; teknolojilerin ahlaki ilkeler ve kültürel normlarla uyumlu şekilde nasıl kullanılabileceğini sorgulamakta ve öğrenme sürecine katkı potansiyelini değerlendirmektedir. BAE ve Suudi Arabistan'daki eğitim uygulamalarının karşılaştırmalı analizi yoluyla, çalışma İslami değerlerin modern pedagojik yaklaşımlara dahil edilmesindeki zorluklar ve fırsatları ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, erken çocuklukta din eğitiminin, iman temelli değerlerle çağdaş gelişimsel yaklaşımların bütünleşmesi sayesinde; ahlaken erdemli, zihinsel olarak donanımlı ve toplumsal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetiştirilmesinde stratejik bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Böylece yalnızca kültürel kimliğin korunması ve aktarılmasına katkı sağlamakla kalmayıp, toplumsal gelişim ve değer temelli bir gelecek inşasında da önemli bir rol üstlenebileceği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic education in early childhood starts from birth, as foundational teachings are introduced from the very beginning of a child's life. This period is considered the most receptive stage, where children can easily respond to and internalize input through speech, expressions, senses, and experiences. Therefore, it is strongly encouraged to use positive and meaningful language around them. During this formative“golden age,”children naturally absorb influences from their environment, which play a crucial role in shaping their future development. Based on this principle, this thesis investigates the foundational role of early childhood education in fostering holistic human development, with a particular focus on the integration of Islamic principles within early learning frameworks in two predominantly Muslim contexts. Recognizing that childhood represents a golden period of receptivity—where expression, sensory engagement, and lived experiences form the basis for future moral, intellectual, and social development—the study emphasizes the unique opportunity this stage offers for instilling Islamic values from birth onward. Drawing on developmental psychology and educational theory, the thesis explores how early exposure to Islamic teachings, guided interaction, and play-based learning not only shape children's character and identity but also support their cognitive and emotional growth. Special attention is given to the role of parents and educators in cultivating ethical awareness and spiritual consciousness during this formative stage. Additionally, the thesis examines the relevance and application of educational technology in Islamic early education, evaluating its potential to enhance learning while aligning with moral and cultural expectations. Through a comparative analysis of educational practices in the UAE and Saudi Arabia, the research highlights the challenges and opportunities in embedding Islamic values within modern pedagogical approaches. Ultimately, the thesis argues that early Islamic education, when grounded in both faith and contemporary developmental insights, serves as a strategic investment in shaping morally upright, intellectually capable, and socially responsible individuals, contributing to the broader goals of national development and cultural continuity.