Ömer Rıza Doğrul'un Tanrı Buyruğu tefsirinde müsteşriklere verdiği cevaplar
Omer Riza Doğrul's answers to the original interpretation of God's Command
  1. Tez No: 711611
  2. Yazar: OSMAN ELMALICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüce kitabımız inmiş olduğu tarihten bu yana kadar insanların lehte veyahut aleyhte dikkatlerini çekmiştir. Nazil oluş biçiminden hayata aktarılmasına, içeriğinden üslubuna kadar birçok konuda muhataplarının O'nunla ilgilenmesi eşine az rastlanan durumlardandır. Kur'ân-ı Kerim, Mekke döneminde müşriklerin, Medine'de Yahudi ve Hıristiyanların ve fetihlerle genişleyen İslam coğrafyasında ise farklı milletlerden hasımlarının eleştirilerine maruz kalmıştır. Tarihin her devrinde İslam alimleri yapılan eleştiri ve yersiz tutumların cevabını Kur'ân, sünnet ve ilmi yaklaşımlarıyla başarılı bir şekilde vermişlerdir. Müslümanların batıya olan ilerleyişi ve batının bu ilerleme karşısında askeri ve siyasi olarak zayıf kalması ileriki tarihlerde doğuya yani müslümanların yaşayış ve kültürüne olan merakı fazlasıyla arttırmıştır. Buna benzer etkenler oryantalizmin doğuşunu tetiklemiştir. Oryantalistlerin gayesi, müslümanlara ait olan Kur'ân ve sünnet olmak üzere her ne varsa araştırmak ve bunları tanımak ve mücadele etmek olmuştur. Zamanla Kur'an'a olan bu saldırılara karşı, Ömer Rıza Doğrul'da Kur'ân-ı Kerim'in Tercüme ve Tefsiri Tanrı Buyruğu adlı eserinde yapılan itirazlara yeri geldiğinde gereken cevabı vermiştir. Müsteşriklere gereken cevabın verildiği Tanrı Buyruğu adlı eser ilgimizi çekti ve tezimize esas alarak çalışmaya karar verdik. Ömer Rıza Doğrul'un bu eseri, latin harfleriyle basılan ilk Kur'ân tercümelerinden olması ve kullandığı dil, edebiyat ve ilim üslûbu dikkate değer ölçüdedir. Bir kitap incelemesi olarak ele aldığımız bu çalışma da öncelikli gayemiz, Ömer Rıza Doğrul'un Tanrı Buyruğu tefsirinde müsteşriklere vermiş olduğu cevaplar ve bu cevapların incelenerek farklı müfessirler tarafından nasıl ele alındığının ortaya koyulmasıdır. Mevdûdi, Elmalılı ve M. Sait Şimşek'in de eserleri incelenerek farklı bakış açıları değerlendirilmiş, alakalı bölümler çalışmamızda kullanılmıştır. İlgili tez ve makaleler taranarak konuya geniş bir perspektif kazandırmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our great book has drawn people's attention for or against it since the day it was revealed. It is a rare case that his interlocutors are interested in him in many subjects, from the way he was revealed to his transfer to life, from the content to his style. The Qur'an was criticized by the polytheists during the Meccan period, by the Jews and Christians in Medina, and by its enemies from different nations in the Islamic geography that expanded with the conquests. In every period of history, Islamic scholars have successfully answered the criticisms and inappropriate attitudes with the Qur'an, Sunnah and scientific approaches. The progress of the Muslims towards the west and the military and political weakness of the west in the face of this progress greatly increased the interest in the east, that is, the life and culture of the Muslims. Similar factors triggered the birth of orientalism. The aim of the orientalists was to research, recognize and struggle with whatever belongs to the Muslims, including the Qur'an and the Sunnah. In time, Ömer Rıza Doğrul gave the necessary answer to the objections made in his book Translation and Interpretation of the Qur'an, God Command, against these attacks on the Qur'an. The work titled The Commandment of God, in which the necessary answer was given to the orientalists, attracted our attention and we decided to work on the basis of our thesis. This work of Ömer Rıza Doğrul is one of the first translations of the Qur'an in Latin letters, and the language, literature and science style he used is remarkable. In this study, which we consider as a book review, our primary aim is to reveal the answers given by Ömer Rıza Doğrul to the orientalists in his interpretation of the Commandment of God and how these answers were handled by different commentators by examining them. By examining the works of Mevdûdi, Elmalılı and M. Sait Şimşek, different perspectives were evaluated and relevant sections were used in our study. It is aimed to gain a broad perspective on the subject by scanning the relevant theses and articles.