Malignite kaynaklı plevra sıvılarında fukoz düzeyi tayininin tanısal değeri
  1. Tez No: 71162
  2. Yazar: AYNUR KARASÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
50 ÖZET Bu çalışmaya kliniğimizde yatarak tetkik edilen 49'u erkek, 25'i kadın 74 hasta alındı. Ayrıca 7'si erkek, 6'sı kadın 13 sağlıklı birey kont rol grubu olarak seçildi. Hastaların yaş ortalaması 55,4, kontrol gru bunun ise 40'dı. Olguların 36'sında plörezi etyolojik tanısında malignite, 38'inde ise malignite dışı hastalıklar saptandı. Tanılarına göre olgular; malign plöreziler ve non-malign plöreziler olarak 2 gruba ayrıldı. Hasta grubunda hem serum, hem plevra sıvısı kontrol grubunda ise serum, fukoz ve fukoz/protein düzeyleri araştırıldı. Her iki hasta grubunda gerek serum fukoz, gerekse serum fukoz/ protein düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY This study was performed on 74 patients with pleurisy, 49 men and 25 women. 13 healthy persons 7 men and 6 women, were chosen as the control group. Average age was 55.4 for the patient group and 40 for the control group. In 36 cases, etiology of pleurisy was malignancy, in the other 38 cases diseases other than malignancy were detected. Cases were separated in 2 groups according to their etiologies; malignant pleurises and non-malignant pleurisies. In the patient group both serum and pleural fluid and in the cont rol group serum fucose and fucose/protein levels were studied.