Malignite kaynaklı plevra sıvılarında insülin benzeri büyüme faktörleri (IGF- I, II) düzeyi tayininin tanısal değeri
- Tez No: 91658
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY İMECİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET Bu çalışma; 1999-2000 yıllan arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalında yatırılarak tetkik edilen plevral efuzyonlu 72 vakada yapıldı. Vakalarda plevral sıvı ve serum IGF-I, IGF-II düzeyleri ile kontrol grubu olarak seçilen 24 sağlıklı bireyde serum IGF-I ve IGF-II düzeyleri araştırıldı. Vakalardaki plevral efüzyonun 25' i çoğunluğu akciğer kanseri olmak üzere malignite kaynaklı, 47' si ise malignite dışı nedenlere bağlı idi. Malignite ve malignite dışı grupta ortalama serum IGF-I ve IGF-II düzeyi kontrol grubundan anlamlı derecede düşüktü (p0.05) Ortalama plevral sıvı IGF-I, IGF-II seviyesinde de gruplar arasmda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was performed between 1999-2000 in Selçuk University Medical Faculty Department of Chest Diseases, 72 patients with pleural effusions were hospitalized and their IGF-I, IGF-II levels of pleural fluid and serum are investigated. The control group consisted 24 healty persons. The pleural effusions with 25 cases were due to the malignancy and most of them have lung cancer. In the other 47 cases the cause was non-malignant origin. Levels of mean serum IGF-I and IGF-II in the malignant and non- malignant patients are significantly lower than control group(p0.05). Differences of the mean pleural fluid IGF-I and IGF-II levels of groups were statistically not significant (p>0.05).