Malignite kaynaklı plevra sıvılarında fibronektin düzeyinin tanısal değeri
  1. Tez No: 88709
  2. Yazar: NESRİN BİLGİÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY İMECİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
6. ÖZET Bu çalışma; 1998-1999 yıllan arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalında yatırılarak tetkik edilen plevral efüzyonlu 70 vakada yapıldı. Vakalarda plevral sıvı ve plazma fîbronektin düzeyleri ile kontrol grubu olarak seçilen 20 sağlıklı bireyde plazma fîbronektin düzeyleri araştırıldı. Hastalar malign ve malign dışı hastalık grubu olmak üzere iki ayrıldı. Vakalardaki plevral efüzyonun 34'ü çoğunluğu akciğer kanseri olmak üzere malignite kaynaklı, 36'sı ise malignite dışı nedenlere bağlı idi. Malign ve malign dışı hastalık gruplarında ortalama plazma fîbronektin düzeyi ve kontrol grubu ortalama plazma fîbronektin düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Ortalama plevral sıvı fîbronektin seviyesinde de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Mezotelyomalı hastalarda ortalama plevral sıvı fîbronektin düzeyi diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0.05). Sonuçta, malign plevral efüzyonlann ayıncı tanısında fîbronektin bir tümör belirleyicisi olarak uygun bulunmamıştır. 34
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY This study was performed between 1998-1999 in Selçuk Universty Medical Faculty Department of Chest Diseases, 70 patients with pleural effusions were hospitalized and their fibronectin levels of pleural fluid and plasma are investigated. The control group consisted 20 healty persons. The patients were seperated in two groups according to their aetilogies: malignant pleural effusions and benign pleural effusions. The pleural effusions with 34 cases were due to malignancy and most of them have lung cancer. In the other 36 cases the cause was nonmalignant origin. Differences of the mean plasma fibronectin levels of malignant, nonmalignant patients and control group was statistically not significant (p>0.05). Differences of the mean pleural fluid fibronectin levels of groups was statistically not significant (p>0.05). Levels of mean pleural fluid fibronectin in with mesothelioma patients are significantly higher than other groups(p< 0.05). There is no significant statistically difference between the mean pleural fluid fibronectin levels of transuda and exuda effusions (p> 0.05). In conclusion, for the differantional diagnosis of malignant pleural effusions fibronectin is unsuitableas a tumor marker. 35