Okul öncesi öğretmen adaylarının yabancı dil eğitimi ve yaşantı odaklı yabancı dil eğitimine ilişkin görüşleri
Pre-school teacher candidates' views on foreign language education and life-focused foreign language education
  1. Tez No: 711646
  2. Yazar: MERCAN CİNGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada farklı sınıf düzeylerinde bulunan okul öncesi öğretmen adaylarının yabancı dil eğitimi ve yaşantı odaklı yabancı dil eğitimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde temel karma yöntem desenlerinden olan birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Bu desenin araştırma sürecinde uygulanmasında temel neden nicel ve nitel verilerin uygulama esnekliğinin bulunması ve birçok farklı bakış açısının sürece kolaylıkla dâhil edilebilmesidir. Araştırma kapsamında rastgele ve seçkisiz bir şekilde uygun örnekleme yapılarak iki farklı çalışma grubu belirlenmiştir. Nitel çalışma grubu 9 katılımcıdan, nicel çalışma grubu ise 264 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada iki farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve 14 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak ise Sevi (2010) tarafından geliştirilen likert türünde, 30 soruluk ve 4 alt boyuttan oluşan iki aşamalı bir anket kullanılmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi ile çıkarımsal istatistiğe tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları incelendiğinde katılımcı görüşlerinin genel olarak cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi ve yabancı dil seviyesi değişkenleri açısından anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Anket boyutları düzeyinde ise yalnızca gereklilik boyutu için anlamlı farklılık olduğu ve bu farklılığın erkek katılımcılar lehine olduğu belirlenmiştir. Ayrıca anket sorularına yönelik katılımcı görüşlerinin yabancı dil eğitiminin önceliği ve niteliği boyutlarında katılıyorum düzeyinde gerçekleştiği ve genel ortalamaya göre farklılık oluşturduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine pre-school teacher candidates' views at different grades about foreign language education and life-focused foreign language education. In this research, the convergent design, which is one of the basic mixed-method designs, was adopted. The main reason for using this design in the research process is the flexibility of applying both quantitative and qualitative data and the ability to incorporate many different perspectives into the process easily. Within the scope of the research, two different study groups were randomly determined through convenience sampling. The qualitative study group consists of 9 participants, and the quantitative study group consists of 264 participants. Two different data collection tools were used in the study. As a qualitative data collection tool, a semi-structured interview form consisting of 14 questions developed by the researcher was used. A two-stage Likert-type questionnaire consisting of 30 questions and four sub-dimensions developed by Sevi (2010) was used as a quantitative data collection tool. Descriptive and content analysis as well as inferential statistics were used for data analysis. The results showed that the opinions of the participants did not differ significantly in terms of gender, age, class level and foreign language level variables. At the level of the questionnaire dimensions, it was also found out that there was a significant difference only for the necessity dimension, and this difference was in favour of male participants. In addition, it was determined that the participants' views on the survey questions were at the level of 'I agree' in the dimensions of the priority and quality of foreign language education and that they differed from the general average