Tüketici temelli marka değerinin marka imajı üzerine etkisi
The effect of consumer based brand value on brand image
- Tez No: 711657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tüketici temelli marka değeri, işletmelerin rakipleri karşısında rekabet üstünlüğü kazanmasını, pazar payını artırmasını, algılanan marka kalitelerinin yüksek olmasını ve sadık müşteri kitlesi elde ederek diğer markalara göre daha güçlü hale gelmelerini sağlayan önemli bir pazarlama stratejisidir. Bu araştırmanın amacı tüketici temelli marka değerini boyutlarının marka imajı algısı üzerine etkisini belirlemektir. Ek olarak bu araştırmada, tüketici temelli marka değeri boyutlarının ve marka imajı algılarının bireylerin demogrofik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği ortaya konmaya çalışılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmış olup veriler sosyal medya kullanıcılarından ulaşılan 469 tüketiciden toplanmıştır. Elde edilen veriler Faktör Analizi, T-testi, Anova ve Regresyon gibi çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Tüketici temelli marka değerini boyutlarından algılanan kalite ve çağrışım boyutlarının marka imajı üzerinde daha etkili olduğu ve tüketicilerin cinsiyetlerine ve medeni durumlarına göre tüketici temelli marka değerini boyutları ile marka imajı algılarının farklılaşmadığı diğer demografik özelliklerine göre farklılık gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumer based brand value is a prominent marketing strategy, which enables organizations to get competitive edge against their rivals, to enhance their market share, to have a high perceived brand quality and loyal customers, correspondingly becoming more powerful than the other brands. The aim of this study is to specify the effect of the dimensions of consumer based brand image on the perception of brand image. Additionaly, it has been investigated in this study whether the dimensions of consumer based brand value and the brand image perceptions have a significant difference according to demographic features of the people or not. As the data collection method, survey has been utilized and the data were gathered from 469 consumers who were reached from social media. To the gathered data, Factor Analyses, t-test, Anova, Regression and similar tests have been applied. The findings of the study include that the consumer brand value dimensions of perceived quality and association are more effective on brand image, the dimensions of consumer based brand value and the perception of brand image according to gender and the maritalsratus of the consumers do not differentitate but show differences according to their other demographic features.