Türkiye Gine dış ticaret ilişkilerinin incelenmesi
A study on forei̇gn trade between Turkey and Guinea.
  1. Tez No: 711670
  2. Yazar: SAİKOU AMADOU DİALLO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uluslararası ticaretin her geçen gün yaşanan gelişmelerle daha da önem kazandığı ve çok sesli bir hâl almaya başladığı zamanları yaşıyoruz. Bu durumda, her devletin ve toplumun bir diğeri ile mutlaka ticari ilişki içine girmeye çalıştığı, az da olsa ticaret yapmanın hedeflendiği gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Ticaretin para kazanma çabasının yanı sıra, bir dost kazanma çabası esasıyla yürüten devletlerin sayılarının da gün geçtikçe arttığını biliyoruz. Tüm bu gerçeklerden yola çıkarak bu tezde hedeflenen, Türkiye Cumhuriyeti ve Gine Cumhuriyeti arasında 2002 yılında başlayan ve günümüze dek süregelen ticaret ilişkileri örneğinden yola çıkarak, ticari geçişkenliğin iktisadi boyutlarını da göz ardı etmeden, sosyal ve kültürel açılardan kazanımlarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The world through globalization has become a place in which the commercial connection has become crucial, we admit, that international trade has very important factors for social economic developments of nations. and this situation impacts our daily life In this example, we are confronted with the fact that every state and society is trying to enter into a commercial relationship with each other. In addition to the effort to make money, we know that the number of states that carry out a friendly effort is increasing day by day. so we can say that international trade is an inseparable factor for the development of nations. This research explains the certain condition of economical relations between both countries , the Republic of Turkey and the Republic of Guinea, the current commercial relations began in 2002 and still continuing, the economic dimension in commercial transmission is to examine the achievements of social and economical aspects.