Kastamonu ilinde kadın emeği ve istihdamının incelenmesi
Investigation of women's labor and employment in Kastamonu province
  1. Tez No: 711671
  2. Yazar: SELDA BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadının görünmeyen emeğinin ekonomik sistem içerisindeki öneminin vurgulanması ve bir sektör olarak ev içi üretimin değerinin gösterilmesidir. İkinci bölümde Türkiye'nin istihdam yapısına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de kadın emeği, istihdamı ve toplumsal cinsiyet ayırımına değinilmiştir. Kadının görünmeyen emeğini görünür kılmak için önerilen çözüm yolu, ev içi emeğinin ücretlendirilmesi konusu incelenmiştir. Dördüncü bölümde Kastamonu ilinin istihdam yapısı incelenmiştir. Kastamonu ili kadın istihdamı ve emeği üzerine çalışma yapılmıştır. Çalışmada ağırlıklı olarak literatür taraması yapılmıştır. Kastamonu Çalışma ve İş Kurumundan veriler alınmıştır. Kastamonu ilinde kadın istihdam durumu eğitim, cinsiyet ve sektöre göre değerlendirilmiştir. Kadın emeğinin görünür olması, kadınların talep ettiği hakları inkar edilemez biçimde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to emphasize the importance of invisible labor in the economic system and to show the value of domestic production as a sector. Turkey has referred to the second row of his structure. In Turkey, women's labor, employment and gender discrimination were mentioned. Clean the invisible labor Fourth district The navy of Kastamonu province is structured. About working on women's employment and labor in Kastamonu province. The literature was heavily reviewed. Kastamonu receives data from the Labor and Employment Organization. In Kastamonu province, women's assessment status education was evaluated according to gender and sector. The appearance of women's labor and demand rights are undeniably supported.