Markaların mobil uygulamaları kapsamında teknolojikabul modelinin kullanım niyeti üzerine etkisi
Effect of technology acceptance model on intention to usewithin the scope of mobile applications of brands
  1. Tez No: 711669
  2. Yazar: YAĞMUR TUĞÇE ORUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojik gelişmenin büyük bir hızla devam ettiği günümüz koşullarında markaların geliştirdiği mobil uygulamalar sayesinde tüketiciler alışverişlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmektedirler. Bu araştırmanın amacı markaların mobil uygulamaları kapsamında teknoloji kabul modelinin kullanma niyeti üzerine etkisini belirlemektir. Ayrıca bu araştırmada, teknoloji kabul modeli faktörlerinin ve kullanma niyeti algılarının bireylerin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği açıklanmaya çalışılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Veriler sosyal medya kullanıcılarından ulaşılan 315 tüketiciden toplanmıştır. Araştırmada 278 anket analize tabi tutulmuştur. Araştırma doğrultusunda elde edilen veriler Faktör Analizi, T-testi, Anova ve Regresyon gibi çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Ulaşılan sonuçlara göre yaş, eğitim düzeyi, gelir gibi demografik değişkenlere göre tüketicilerin mobil uygulamaları kullanma niyeti algılarında farklılık görülmektedir. Ayrıca tüketicilerin alışkanlık ve davranış niyeti algılarının kullanma niyeti üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Hedonik motivasyon ve çaba beklentisi algılarının tüketicilerin mobil uygulama kullanım niyeti üzerinde bir etkisi bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları 278 katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions where the technological development rapidly continues, consumers can do their shopping more quickly and easily thanks to the mobile applications developed by brands. The aim of this research is to determine the effect of technology acceptance model on the intention of use within the scope of brands' mobile applications. In addition, this research tries to explain whether the technology acceptance model factors and intended use perceptions differ according to the demographic characteristics of individuals. Questionnaire technique was used as the data collection method. Data were collected from 315 consumers accessed from social media users. In this research, 278 questionnaires were subjected to analysis. The data obtained from the research were subjected to various analyses such as Factor Analysis, T-test, Anova and Regression. According to the results reached, a difference was observed in the consumers' intention to use mobile applications according to the demographic variables such as age, educational level and income. Furthermore, it was determined that the habit and behavior intention perceptions of consumers had an important effect on their intention to use. It was concluded that hedonic motivation and effort expectancy perceptions of consumers did not have an effect on their intention to use mobile application. The results of the research are limited to the answers provided by 278 participants.