Meme kanseri cerrahisi sonrası servikal ve lumbar core stabilizasyonun üst ekstremite fonksiyonelliği, skapular diskinezi varlığı, postür ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of cervical and lumbar core stabilization with upper extremity functionality, the presence of scapular dyskinesia, posture, and quality of life after breast cancer surgery
  1. Tez No: 711685
  2. Yazar: ÖZLEM ÜÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, meme kanseri cerrahisi uygulanmış hastalarda servikal ve lumbar core stabilizasyonun üst ekstremite fonksiyonelliği, skapular diskinezi varlığı, postür ve yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemek amacıyla planlanmıştır.Meme kanseri cerrahisi geçirmiş 24 kadın hasta ve 24 sağlıklı kadın olmak üzere toplam 48 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin, servikal ve lumbar cor kas kuvveti“Stabilizer Pressure Biofeedback Unit”; omuz eklem hareket açıklığı universal gonyometre; üst ekstremite fonksiyonelliği“Timed Functional Arm and Shoulder Test (TFAST)”ve“Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH)”; skapular diskinezi varlığı“Gözlemsel Skapular Diskinezi Testi (GSDT)”ve“Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT)”; postür analizi“New York Postür Analizi Skalası (NYPAS)”ve yaşam kalitesi“Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalitesi (EORTC QLQ-C30)”ölçeği ile değerlendirildi.Servikal core, hasta grup ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark gösterirken (p: 0,008), lumbar core değeri arasında anlamlı bir farklılık göstermemektedir (p>0,005). Hasta grup ve kontrol grubu arasında üst esktremite fonksiyonelliğinin değerlendirildiği, TFAST ve DASH açısından kontrol grubu ve hasta grup arasında fark vardı (p: 0,001). Servikal core stabilizasyonunun üst ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkisi cerrahi ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlıyken (p: 0,010), lumbar cor değerinin üst ekstremite fonksiyonelliği ile ilişkisi yoktu (p>0,05). Servikal core stabilizasyonun skapular diskinezi varlığı ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlıyken (p:0,001), lumbar core stabilizasyonun ilişkisi yoktu (p:0,406). Servical core ile postür arasında istatistiksel olarak bir ilişki vardı (p=0,001). Servical core ile yaşam kalitesinin fonksiyonel ve semptomatik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı (p=0,036; p:0,010).Sonuç olarak meme kanseri cerrahisi sonrası hastaların üst ekstemite işlevselliğini arttırmak, oluşabilecek etkilenimleri en aza indirmek, postür ve yaşam kalitesini yükseltmek için cerrahi öncesi ve sonrası fizyoterapinin tedavi programına eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship of cervical and lumbar core stabilization with upper extremity functionality, presence of scapular dyskinesia, posture, and quality of life in patients who underwent breast cancer surgery. A total of 48 females (24 who had undergone breast cancer surgery and 24 healthy ones) were included in the study. The following scales were used in the evaluation of all individuals participating in the study:“Stabilizer Pressure Biofeedback Unit”for cervical and lumbar core muscle strength, universal goniometer for shoulder joint range of motion,“Timed Functional Arm and Shoulder Test (TFAST)”and“The disabilities of the arm, shoulder, and hand (DASH)”for upper extremity functionality,“Observational Scapular Dyskinesia Test (SDT)”and“Lateral Scapular Slide Test (LSST)”for the presence of scapular dyskinesia,“New York Posture Analysis Scale (NYPAS)”for posture analysis, and“European Organisation for Research and Treatment of Cancer Quality of Life (EORTC QLQ-C30)”for the quality of life. While there was a significant difference in terms of the cervical core stability between the patient group and the control group (p=0.008), there was no significant difference in terms of the lumbar core stability (p>0.005). There was a difference between the control group and the patient group in terms of TFAST and DASH, in which upper extremity functionality was evaluated between these groups (p=0.001). While the effect of cervical core stabilization on upper extremity functionality was statistically significant between the patient and control groups (p=0.010), the lumbar core value was not associated with upper extremity functionality (p>0.05). The relationship between cervical core stabilization and the presence of scapular dyskinesia was statistically significant (p=0.001), whereas there was no relationship between lumbar core stabilization (p=0.406). There was a statistically significant correlation between cervical core stability and posture (p=0.001). There was a statistically significant relationship between the cervical core stability and functional and symptomatic values ​​of life quality (p=0.036; p=0.010). In conclusion, it is recommended to add pre-and post-surgical physiotherapy to the treatment program to increase the upper extremity functionality of patients after breast cancer surgery, to minimize the effects that may occur, and to improve their posture and quality of life.