Kahramanmaraş Başkonuş yaylası mesire alanı'nın rekreasyonel özelliklerinin sosyo-ekonomik bakımdan değerlendirilmesi
Socio-economic evaluation of recreational features of Başkonuş highland picnic area in the directorate of forest enterprise of Kahramanmaraş
- Tez No: 711690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Doğal alanlar ekoturizm ve rekreasyonel amaçlı kullanımlar için yüksek kaynak değerlerine sahiptir. Bu doğal alanların değeri ise kullanım tipine, miktarına, süresine ve özelliklerine bağlı olarak değişmekte ve zamanla bozulabilmektedir. Araştırma alanı Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan Başkonuş Yaylası Mesire Alanıdır. Bu çalışmada, araştırma alanının rekreasyonel özelliklerinin sosyo-ekonomik ve yönetsel açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için anket ve gözleme dayalı teknikler uygulanarak derlenen veri, nonparametrik ilişki analizi yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Ki-kare testi sonucuna göre ödeme gönüllülüğü ile sırasıyla gelir düzeyi, öğrenim düzeyi, çalışılan sektör ve orman içi mesire alanını ziyaret sıklığı gibi parametreler arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırma alanı, yayla turizmi, doğa yürüyüşü, botanik ve fauna gözlemciliği gibi birçok ekoturizm tür ve aktivitelerine uygun olup, genelde hava sıcaklığının arttığı dönemlerde ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak araştırma alanından ekoturizm ve rekreasyonel kullanımlar açısından daha etkin yararlanabilmek için tanıtımına önem verilmesi ve mevcut donanımın bu kullanımlara uygun geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural areas have high resource values for ecotourism and recreation uses. Resource value of these natural areas may change depending on utilization type, amount, duration and other characteristics, and may deteriorate over time. The research area is Başkonuş Highland Picnic Area, located within the boundaries of the Directorate of Forest Enterprise of Kahramanmaraş. This study is aimed at examining recreational characteristics of the research area in terms of socio-economic and administrative aspects. In order to achieve this goal, the data compiled by applying survey and observation-based techniques were evaluated with nonparametric correlation analysis methods. According to the results of Chi-square test, statistically significant relations were found between willingness to pay (WTP) and other parameters such as income level, education level, sector of work field and frequency of visits to the forest recreation area. The research area is suitable for many types and activities of ecotourism such as highland tourism, trekking, flora and fauna observation, and is generally preferred by visitors during the periods when temperature increases. However, in order to benefit more effectively from the research area in terms of ecotourism and recreational uses, the existing equipment should be improved and the site's promotion should bemade at a sufficient level.