Kahramanmaraş Başkonuş Yaylası alan kullanımının kullanıcı talep ve eğilimleri açısından değerlendirilmesi
The evaluation of Kahramanmaraş Başkonuş Via the usage of the area and the tendcy of the occupants
- Tez No: 637976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİRE ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kentlerin hızlı bir şekilde çevresine doğru büyümesi, çevresindeki doğal alanları olumsuz yönde etkilemektedir. Hızlı nüfus artışı nedeniyle ihtiyaç duyulan konutlar, kentsel alanların çevresine doğru inşa edilmektedir. Bu nedenlerden dolayı kişi başına düşen yeşil alan miktarı azalmaktadır. İnsanların hafta sonları veya yaz günlerinde rekreasyon amacıyla gittikleri yeşil alanlar beton yığınına dönüşmektedir. İmar planına uygun olarak oluşturulan parklar yetersiz kalmaktadır. Kentsel alanlarda yaşayan insanlar, olumsuz hava şartları ve yoğun iş temposundan uzaklaşmak için yaylalara akın etmektedirler. Yaylacılık kavramı ülkemizde rekreasyon amacı ile en çok Akdeniz Bölgesi'nde gelişmiştir (Tıraş M., 2008). Kahramanmaraş ilinin Akdeniz Bölgesi'nin iklim özelliklerini yansıtması, yöre halkının yaylalara günübirlik rekreasyonel amaçlı olarak gitmesine veya göç etmesine olanak sağlamaktadır. Bu durum yaylalarda konutların inşa edilmesine neden olmaktadır. Yayla evlerinde bulunan huzurun yanı sıra, evlerin bahçesinde yetişen mahsuller kişilere maddi gelir imkânı sağlamaktadır. Kahramanmaraş'ın en önemli yaylalarından birisi olan Başkonuş yaylası tez çalışmasının içeriğini oluşturmaktadır. Başkonuş yaylası, içerisinde bulunan konutlar ve çadır alanları ile dört mevsim boyunca, yöre halkının vazgeçilmez rekreasyon alanıdır. Adını bulunduğu Başkonuş Dağı'ndan alan yayla, oldukça zengin bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Çalışmada, 'Başkonuş yaylası alan kullanımı, kullanıcı talep ve eğilimleri açısından' incelenmiştir. Kentsel ve kırsal alan arasındaki farklara değinilerek, insanların kırsal alanlara önem vermesi gerektiği önerilmiştir. Çalışmanın amacı, Kahramanmaraş il sınırları içerisinde yer alan Başkonuş yaylası alan kullanımının kullanıcı talep ve eğilimleri açısından değerlendirilmesi ve Başkonuş yaylası kullanıcılarının, yaylayı hangi amaçlar doğrultusunda kullandığına dikkat çekerek, bir doğa harikası olan yaylanın önemini vurgulamaktır. Ayrıca, günümüz küresel sorunlarına ve kentleşme kaynaklı ortaya çıkan çevre sorunlarına dikkat çekerek insanları bilinçlendirmek ve kırsal alanlara yönlendirmektir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, Kahramanmaraş ilinde 250 kişi ile 20 soruluk bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda, çalışma alanı ile ilgili sonuç ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Therapid expansion of the cities effects the natural fields negatively. Because of the rapid population growth, the residences are built around cities. Due to this, the amount of greenbelt per person decreases and green areas are ignored. Green areas where people visit at weekends and on summer days for recreation turns into a concrete jungle. Parks built through development plans are not enough. People living in urban areas rush to plateaus due to the air pollution and busy work tempo. Transhumance mostly developed in Mediterranean Region with the aim of recreation. As Kahramanmaraş reflects the properties of Mediterranean climate this helps people to move to plateaus for a daily visit or sometimes for migration. This causes building mountain houses in plateaus. Plateaus provide not only spiritual peace but also economical support via the products grown in the gardens and help people to gain their needs for winter. Başkonuş which is the prominent plateau in Kahramanmaraş is the content of this study. Başkonuş, with its houses and camping areas around, is an indispensable place for the fellows in every season. The plateau named from the Başkonuş Mountains hosts rich type of plants. In the study Başkonuş is examined through the usage of the area and the tendency of the occupants. By mentioning the differences of the rural and urban areas, it is suggested to give more importance to the rural areas. On one hand, the aim of the study is perusing the Başkonuş Plateau from the point of the usage area and occupants tendencies and emphasizing the importance of it as a wonder of nature by taking attention to the question 'with which purposes it is being used'. On the other hand, diverting people to rural areas by raising their awareness to the global issues and environmental problems due to the urbanization. According to the aim of the study a survey on 250 people with 20 questionnaires is made. At the end of the survey, suggestions are given to the solutions of the problems about the study.