Travmatik olaylara ilişkin duygu değerlendirme ölçeği geliştirme: Geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
Development of emotion assessment scale regarding traumatic events validity and reliability study
  1. Tez No: 711719
  2. Yazar: ÖZLEM KARAÇÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN, DOÇ. DR. GÜLSEREN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konsultasyon ve Liyezon Psikiyatrisi Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma, travmatik olaylara maruz kalan bireylerde, travmaya ilişkin duyguların belirlenmesine yönelik ölçek geliştirilmesi amacıyla yürütülen metodolojik bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın veri toplama aşaması, İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis ve Başhekimlik Covid-19 Yoğun Bakımda tedavi gören ve Başhekimlik Covid-19 Polikliniği birimlerine başvurusunda Covid-19 tanısı alıp ev izolasyonunda olan toplam 210 hasta ile yürütülmüştür (N: 210). Veriler Ekim 2021 ile Kasım 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve araştırmacılar tarafından geliştirilen 21 maddeden oluşan Travmatik Olaylara İlişkin Duygu Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır (Ek 3). Travmatik Olaylara İlişkin Duygu Değerlendirme Ölçeği, geçerlik güvenirlik değerlendirme aşamalarında Lawshe tekniği, Açıklayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi (AMOS 23), Test-tekrar test güvenirliği, Cronbach Alpha Güvenirlik katsayısı ve madde toplam korelasyonu analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu Travmatik Olaylara İlişkin Duygu Değerlendirme Ölçeği nihai formu 19 maddeden oluşmaktadır (Ek-4). Bulgular: Elde edilen analiz sonuçlarına göre Travmatik Olaylara İlişkin Duygu Değerlendirme Ölçeği 2 alt boyut (travmayla karşılaşma boyutu ve travmayla baş etme boyutu) ve 19 maddeden oluşmuştur (Ek-4). Ölçeğin alt boyutlarının iç tutarlılığı ise travmayla karşılaşma alt boyutunda 0,864 iken travmayla baş etme alt boyutunda 0,880 bulunmuştur. Total ölçek güvenirlik katsayısı ise 0,927 bulunmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin uyum indekslerinin kabul edilebilir değerlere yakın olduğu bulunmuştur. (RMSEA=0.082,IFI=0.892,TLI=0.873,GFI=0.850,AGFI=0.806,CFI=0.891,NFI=0.829,CMIN=354.304 ve CMIN/df=2.410 ). Sonuç: Geliştirilmiş olan bu ölçeğin, geçerlik ve güvenirliği kabul edilebilir düzeyde olduğu bulundu. Travmatik Olaylara İlişkin Duygu Değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research is a methodological study conducted to develop a scale to determine the emotions related to trauma in individuals exposed to traumatic events. Material and Methods: The data collection phase of the study was carried out with a total of 210 patients who were treated in Izmir Ege University Medical Faculty Hospital Emergency Service and Chief Physician Covid-19 Intensive Care and were diagnosed with Covid-19 when they applied to the Chief Physician Covid-19 Polyclinic units (N: 210). Data were collected between October 2021 and November 2021. A personal information form and the Emotion Rating Scale for Traumatic Events consisting of 21 items developed by the researchers were used as data collection tools (Appendix 3). In the validity and reliability evaluation stages of the Emotional Evaluation Scale of Traumatic Events, Lawshe technique, Explanatory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis (AMOS 23), Test-retest reliability, Cronbach Alpha reliability coefficient and item total correlation analyzes were performed. As a result of the analyzes made, the final form of the Emotion Rating Scale for Traumatic Events consists of 19 items (Appendix 4). Results: According to the results of the analysis, the Emotion Rating Scale for Traumatic Events consisted of 2 sub-dimensions (exposure to trauma and coping with trauma) and 19 items (Appendix-4). While the internal consistency of the sub-dimensions of the scale was 0.864 in the sub-dimension of encountering trauma, it was found 0.880 in the sub-dimension of coping with trauma. The total scale reliability coefficient was found to be 0.927. As a result of confirmatory factor analysis, it was found that the fit indices of the scale were close to acceptable values. (RMSEA=0.082, IFI=0.892, TLI=0.873, GFI=0.850, AGFI=0.806, CFI=0.891, NFI=0.829, CMIN=354.304 and CMIN/df=2.410). Conclusion: The validity and reliability of this developed scale were found to be at an acceptable level. It was determined that it is a valid and reliable measurement tool in Emotional Evaluation of Traumatic Events.