Serum troponin T değerinin unstabil anginalı hastalarda prognostik değeri
The Prognostic value of serum troponin T in patients with unstable angina pectoris
- Tez No: 71175
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
16 Özet Giriş: Kardiyak troponin T, normalde kanda bulunmayan kontraksiyonu düzenleyici bir proteindir. Dolaşımdaki mevcudiyeti miyokard hücre hasan için özgül ve duyarlı bir gösterge (marker) olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, troponin T'nin dolaşımdaki mevcudiyeti ve unstabil anginalı hastalardaki prognostik değeri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Metod: Bu amaçla 72 klas III (Braunwald) unstabil anginalı hasta, serum kreatinin kinaz aktivitesi, kreatinin kinaz izoenzim MB aktivitesi ve troponin T aktivitesi için hastaneye kabullerinden sonraki 48 saat içerisinde, 8 saat ara ile kan örnekleri alınarak araştırıldılar. Çalışma sırasında unstabil angina sonrası akut kardiyak olaylar yönünden takip edildiler. Sonuçlar: Troponin T, 72 hastanın 24'ünün serumunda pozitif (>0.2 /i-gr/lt) bulun muştur. Bu hastaların sadece 4'nünde yüksek kreatinin kinaz MB aktivitesi tesbit edildi (1 tane sinde Tn-T negatif, 3 tanesinde Tn-T pozitif bulunmuştur). Troponin T aktivitesi pozitif bulu nan 24 hastanın 14'ü miyokard infarktüsü geçirdi. Bunlardan 8 tanesi ölüm ile sonuçlandı. Bu ölümlerden 2 tanesi de bypass operasyonundan sonraki dönemde meydana geldi. Bununla beraber, troponin T aktivitesi negatif tesbit edilen 48 hastanın yalnız 2'sinde AMI gelişti. Bu hastalar da kaybedilmiştir. Böylece 14 hastanın 12'sinde troponin T aktivitesi yüksek bulunurken, yalnız 2'sinde kreatinin kinaz MB aktivitesi yüksek bulunmuştur. Miyokard hücre hasarını tanımada, kardiyak troponin T kreatinin kinaz MB aktivite- sine göre daha duyarlı bir metod olarak belirlenmiştir. Unstabil anginalı hastalarda, dolaşımdaki mevcudiyeti faydalı“prognostik bir marker”olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
17 Summary The Prognostic Value of Serum Troponin Tin Patients With Unstable Angina Pectoris Background: Cardiac troponin T is a regulatory contractile protein not normally found in blood. Its detection in the circulation has been shown to be a sensitive and specific marker for myocardial cell damage. We used a newly developed enzyme immuoassay for tropo nin T to determine whether its presence in the serum of patients with unstable angina was a prognostic indicator. Methods: We screened 72 patients with unstable angina (Class III, acute unstable an gina) for serum creatine kinase activity, creatine kinase isoenzyme MB activity, and troponin T, every eight hours for two days after admission to the hospital. The outcomes of interest during the hospitalization were death and myocardial infarction. Results: Troponin T was detected in the serum of 24 of the 72 patients (34 percent) with acute angina at rest. Only four of these patients had elevated creatine kinase MB activity. Of the 24 patients who were positive for troponin T, 14 had myocardial infarction, and 8 of these died during hospitalization. In contrast, only 2 of the 48 patients with angina at rest who were negative for troponin T had an acute myocardial infarction, and these patients died. Thus, 12 of the 14 patients with myocardial infarctions had detectable levels of troponin T; only 2 had elevated creatine kinase MB activity. Conclusions: Cardiac troponin T in serum appears to be a more sensitive indicator of myocardial-cell injury than serum creatine kinase MB activity, and its detection in the circu lation may be a useful prognostic indicator in patients with unstable angina.