Girişimcilik, girişimcilik eğilimi ve sosyal çevre desteği ilişkisi Kastamonu araştırması
Kastamonu research on relationship between entrepreneurship, entrepreneurship tendency and social environment support
  1. Tez No: 711750
  2. Yazar: MURAT YİĞİTHAN ARTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, girişimcilik, girişimcilik eğilimi ile girişimcilikte sosyal çevre desteği ilişkisini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla TR82 bölgesinde bulunan Kastamonu İli merkez ilçesinde faaliyet gösteren 92 girişimciye, girişimcilik düzeyi, eğilimi ve girişimcilikte sosyal çevre desteği ana başlıklarında geliştirilen likert tipi ölçek uygulanmıştır. Daha sonra elde edilen veriler SPSS V23.0 (IBM) programında analiz edilerek, faktörlerin güvenilirlik ve geçerliliği test edilmiştir. Girişimcilikte sosyal çevre desteğinin bireylerin girişimci olup olmamalarında etkisi incelenmiştir. Bulgulara göre girişimcilik düzeyi, eğilimi ile sosyal çevre desteği arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişkiler bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre sosyal çevre desteğinin; hem mevcut girişimcilerin hem de gelecekte girişimci olacak kişilerin yeni yatırımlar yapmalarına, yapılacak olan yatırımlarda gerek maddi gerek manevi ihtiyaçları karşılayabilmelerinde girişimcilere önemli bir katkı sağladığı ve sağlayacağı tespit edilmiştir. Aynı zamanda sosyal çevre ile ilişkilerinin her alanda güçlü olması girişim faaliyetlerinde başarıya ulaşmalarında önemli bir katkıda bulunduğu ve bulunacağı tespit edilmiştir. Sosyal çevre desteği ile girişimcilerin yapacakları iyileştirmeler ve yenilikler neticesinde performanslarının, kârlılık ve satış oranlarının artması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to reveal the relationship between entrepreneurship, entrepreneurship tendency and social environment support in entrepreneurship.For this purpose, a likert-type scale, which was developed under the main titles of entrepreneurship level, entrepreneurship tendency and social environment support in entrepreneurship, has been applied to 92 entrepreneurs operating in the central district of Kastamonu province in the TR82 region. Following this, the obtained data have been analyzed in SPSS V23.0 (IBM) program and the reliability and validity of the factors have been tested.The effect of social environment support on entrepreneurship on whether individuals are entrepreneurs or not has been examined. According to the findings, statistically significant and positive relationships have been found between entrepreneurship level, tendency and social environment support. According to the research results, social environment support has been determined that it has already made and will be making a significant contribution on both existing entrepreneurs and those who will become entrepreneurs in the future to make new investments and meeting their financial and moral needs in the investments to be made. At the same time, it has been determined that their strong relations with the social environment in all areas have made and will make a significant contribution on the success of the enterprise activities. It is predicted that the performance, profitability and sales rates will likely to increase as a result of the improvements and innovations to be made by the entrepreneurs with the support of the social environment.