Kurumsal yönetim ve performans ilişkisinin incelenmesi: İller Bankası A.Ş. örneği
Examination of relation between corporate governance and performance: Bank of Provinces Inc.
- Tez No: 711751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kurumların hedeflerine ulaşabilmesi ve refah düzeylerini artırabilmesi için başvurulan kurumsal yönetim her geçen gün önem kazanan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumların performanslarının üst seviyelere çıkarılmasında kurumsal yönetim anlayışının etkisi, önemi ve gerekliliği akademisyenler tarafından vurgulanan önemli bir konu olmuştur. Bu çalışmada, kurumsal yönetim - performans ilişkisinin İller Bankası Anonim Şirketi bünyesinde göstermiş olduğu etkileşim ele alınmıştır. 1933 yılında kurulan Banka'nın günümüze gelen süreçte organizasyonel olarak geçirdiği dönüşümler etrafında kurumsal yönetim anlayışı incelenmiştir. Özellikle kurumsal kimliğini yenilediği 2011 yılının öncesi ve sonrasındaki finansal performansı irdelenen Banka'nın bu performansı sergilemesinde kurumsal yönetim anlayışının rolü araştırılmıştır. Çalışmada kurumsal yönetim ve performans kavramları detaylı bir şekilde ele alınmış, Banka'nın tarihsel süreci, görevleri, yönetim yapısı ve kamu yatırımlarındaki rolü hakkında bilgiler verilmiştir. Konunun kavranabilmesi için finansal tablolar üzerinden muhasebe temelli performans analizleri ve durum analizi kullanılmış, Banka'nın mali verileri incelenerek performansı hakkında çıkarımlar yapılmıştır. Banka'nın kurumsal yönetim anlayışının performansı üzerinde pozitif etkileri olduğu görülmüştür. Son olarak da Banka'nın performansının daha ileri seviyelere ulaşabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate governance, used by corporations to reach their goals and prosper, is a concept which we are seeing more and more of everyday. The importance, necessity and impact of the notion of corporate governance which has been emphasized by academics, has been a substantial subject on how corporations can improve their performances. In this study, the relation between corporate governance and performance and its interaction within the internal structure of Bank of Provinces Inc. has been discussed. The Bank, which was established in 1933 has undergone organizational transformations up to this day and the concept of corporate governance has been examined in accordance with said transformations. Especially in 2011 when a change of corporate identity resulted in the Bank's prior and subsequent financial performances to be scrutinized. The role of corporate governance in the Bank displaying this performance has been researched. In this study, concepts of corporate governance and performance have been reviewed thoroughly, also information about Bank's historical process, mission, governing structure and its role in public investments has been given. To make the subject more graspable, accounting based performance analyses over financial statements and a situation analysis have been made, in addition, Bank's financial data has been examined and inferences about its performance have been made. Bank's concept of corporate governance has shown positive effects on its performance. Lastly, suggestions have been given on improving the Bank's performance to further levels.