COVID-19 pandemisinde doktor ve hemşirelerin tükenmişlik ve stres düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
The relationship between burnout and stress levels of doctors and nurses and HEALTHY lifestyle behaviors in the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 711780
  2. Yazar: KARDELEN ÖZÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ZEHRA ALTUNKÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVID-19 pandemi sürecinde doktor ve hemşirelerin algılanan stres ve tükenmişlik düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kesitsel tipte uygulanmıştır. Örneklemi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Nisan – Ekim 2021 tarihleri arasında görev alan, araştırmaya katılmaya gönüllü ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 258 hemşire ve doktor oluşturmuştur. Veri toplama formu: Tanıtıcı Bilgi Formu, Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği- II oluşmuştur. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu ile yüz yüze toplanmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri ile ölçek puanlarının incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Ölçek puanları ile sürekli veriler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate doctors and women in relation to perceived stress and life and life during the COVID-19 pandemic process. Materials and Methods: The study was conducted in a cross-sectional research design. A total of 1250 healthcare professionals, 850 nurses, 400 specialists and assistant doctors working at Ankara University Faculty of Medicine Cebeci Research and Application Hospital, constituted the universe of the study. The sample consists of 258 nurses and doctors who worked in this hospital between April and October 2021, volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. In the data collection form: Introductory Information Form (15 questions), Burnout Scale Short Form (10 items), Perceived Stress Scale (14 items), Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II (52 items). The data are presented as number and percentage for the variables determined by counting and mean±standard deviation for the variables determined by measurement, minimum and maximum values. The data in this study showed a normal distribution. T-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to examine descriptive features and scale differences. Spearman's Correlation analysis was used to examine the relationships between scale scores and continuous data. SPSS -20.0 package program was used for statistical analysis of the data.