Üniversite öğrencilerinde erken dönem uyumsuz şemalar ile öz şefkat düzeylerinin romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlarla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relation between early maladaptive schemas, self compassion and irrational beliefs in romantic relationship
  1. Tez No: 711781
  2. Yazar: NAROD MARDİKYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yürütülen bu araştırmanın hedefi; erken dönem uyumsuz şemaların ve öz şefkat değerlerinin romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlarla ilişkisinin incelenmesidir. Örneklem grubu olarak romantik ilişkisi olan üniversite öğrencileri seçilmiştir. 160 kişi gönüllü olarak bu araştırmaya katılmışltır. 160 katılımcının, 106'sı kadın, 54'ü erkektir. Katılımcılara internet yoluyla ulaşılmıştır. Verilerin toplanması için, ''Sosyodemografik Bilgi Formu'', ''Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖKF)'', ''Öz Şefkat Ölçeği (ÖŞÖ)'' ve "Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği (RİAOİÖ)'' kullanılmıştır. Verilerin incelenmesi için SPSS programından faydalanılmıştır. Spearman Korelasyon Analizi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi ve Jonckheere-Terpstra testleri uygulanmıştır. Spearman Korelasyon analizi sonuçlarına göre; romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar alt ölçeklerinden, farklı düşünmek, sosyal zaman kullanımı, zihin okuma, fiziksel yakınlık, cinsiyet farklılıkları ile erken dönem uyumsuz şemalar alt ölçekleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öz şefkat alt ölçekleriyle arasındaki ilişkiye bakıldığında ise, farklı düşünmek, aşırı beklentiler, zihin okuma boyutlarıyla aralarında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal zaman kullanımı, fiziksel yakınlık ve cinsiyet farklılıkları alt boyutları ile öz şefkat ölçeği alt boyutları arasında ise istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Erken dönem uyumsuz şemaların bütün alt ölçekleri ile öz şefkat ölçekleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bazı alt boyutlar arasında negatif yönlü bir ilişki mevcuttur. İlişki yönünün negatif olası ise beklenilen bir sonuçtur. Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U Testleri sonuçlarına bakıldığında ise, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançların sosyal zaman kullanımı ve zihin okuma alt ölçeklerinin cinsiyet grupları arasında istatikse olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Öz şefkat alt ölçekleri ile cinsiyet değişkeni karşılaştırıldığında ise, sadece öz sevecenlik alt ölçeğinde cinsiyetler arası istatiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmıştır. Erken dönem uyumsuz şemalar alt ölçeklerinden ise sadece onay arayıcılık alt boyutunda cinsiyetler arası istatiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmıştır.. Yaşadıkları yer değişkeni baz alındığında ise sadece sosyal zaman kullanımı alt ölçeğinde istatiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmaktadır. Aşırı beklentiler alt ölçeği dışındaki alt ölçekler ve toplam puan ile ilişki memnuniyeti grupları arasında ise istatiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Jonckheere Terpstra Testi bulgularına göre, RİAOİ ölçek puanları gelir düzeyi gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find the relation between early maladaptif schemas, self compassion and irrational beliefs in romantic relationship. University students having a romantic affair are choosen as the sample group of this study. 160 students participated volunteerly. 106 of them are women and 54 of them are men. Participants are reached throgh internet. To collect data“Sociodemographic Information Form”,“Young Schema Questionnarie Short Form-3'', ”Irrational Beliefs Scale in Romantic Relationships“ and ”Self-compassion Scale" were used. We analysed data with Spearman Correlation Analysis, Mann-Whitney U Test, Kruskal- Wallis Test and Jonckheere-Terpstra Tests. Among th new subdimensions of irrational beliefs in romantic relationship, different thinking, use of social time, mind reading, physical intimacy, gender differences are statistically correlated with the subdimentions of early maladaptif schemas scale. Statistically significant relationship was also found between self compassion subdimentions and different thinking, over expectations and mind reading. Statistaclly significant relationship was not found between use of social time, physical intimacy, gender differences and self compassion scale. Among all early maladaptif schemas subdimentions there is statistically significant relationship with early maladaptif schema scale. Some of this relationship is negatif which was an expected result. According to Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U Test results,some of irrational beliefs in romantic relationship scale subdimentions such as, use of social time and mind rading has a statistically signifent difference between two genders. Self compassion subdimentions comparing with gender variable, only self kindness has a statistically significant difference between men and women. Except over expectations subdimension, all the other subdimensions have a statistically significant difference among the groups of relationship satisfaction variable. And only use of social time subdimension has a statistically significant difference among the place where they live variable. According to Jonckheere Terpstra test results, only over expectations and physical intimacy sub dimensions score differences are statistically significant across income level groups. According to relationship satisfaction groups use of social time, mind reading, different thinking, physical intimacy and gender differences variables score differences are statistically significant.