Koçlarda spermanın saklanabilirliği üzerine mitotempo ve serisinin etkisi
Effect of mitotempo and sericin on semen storability in rams
- Tez No: 711792
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Serisin potansiyel antioksidan katkı maddesi olarak kullanılan ve suda çözünen bir proteindir. Mitotempo ROS'u süpürme oksidatif stres azaltma ve kryoprotektif özelliklere sahiptir. Bu çalışma, koç sperma sulandırıcısına in vitro olarak ilave edilen mitotempo ve serisinin farklı dozlarının spermanın kısa ve uzun süreli saklanabilirliği üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada klinik olarak sağlıklı, genital organ muayenesi sonucunda herhangi bir patolojik bulguya rastlanmayan 55-60 kg canlı ağırlığında, 2 yaşlarında 6 adet Akkaraman ırkı koç kullanıldı. Çalışmanın birinci aşamasında sperma 144 saate kadar 5 oC'de saklanarak her 24 saatte bir analizleri yapıldı. Birinci aşama analizleri sonucu kontrolden üstün iki deney grubu bir sonraki aşama için seçildi. İkinci aşamada ise sperma sıvı azot içerisinde saklandı ve çözdürme sonrası analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Sericin is a water-soluble protein used as a potential antioxidant additive. Mitotempo has ROS scavenging, oxidative stress reduction and cryoprotective properties. This study was carried out to determine the effect of different doses of Mitotempo and sericin added to ram semen extender on short and long term storage of semen. Six Akkaraman rams, aged two years, were used in the study, which were clinically healthy, with no pathological findings as a result of genital organ examination, with a body weight of 55-60 kg. In the first stage of the study, semen were stored at 5 oC for up to 144 hours and analyzed every 24 hours. As a result of the first stage analysis, two experimental groups superior to the control were selected for the next stage. In the second stage, the semen was stored in liquid nitrogen and analyzes were made after thawing.