Tevfik Fikret şiirlerinin söz dizini
Index of Tevfik Fikret's poems
  1. Tez No: 711806
  2. Yazar: GÜLŞAH ALTUNAYVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BERKAN YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Şiiri ile öne çıkmasının yanı sıra, Servet-i Fünûn topluluğunun öncülüğünü de yapan Tevfik Fikret, çocukluğundan itibaren sanatçı duyarlılığına sahip, resim ve musiki ile ilgili olarak yetişmiş, yazdığı şiirlerinde de bu unsurları kullanmıştır. Aldığı Batılı eğitim ile oradaki yenilikleri de takip etmiş, bunları kendi üslubu ile Türk edebiyatına aktarabilmiştir. Şiirlerinde fikrî yönü de eksik bırakmayan şair, günümüzde dahi çok tartışılan eserlere imza atmıştır. Bu çalışmada Türk edebiyatının önemli şairlerinden Tevfik Fikret'in şiirlerinin tamamını bilgisayar ortamına aktarılmış, Microsoft Excel programı üzerinde dizin çalışması yapılmış ve AntConc programı ile sözcük sıklıklarına ulaşılmıştır. Bu düzenlemeler ve tasniflerin ardından Tevfik Fikret'in tüm şiirlerinin söz dizini ortaya konmuştur. Yapılan dizin çalışması ile Tevfik Fikret şiirlerinde en sık geçen Türkçe ve yabancı sözcükler ile Fikret'in şiirlerinde en çok kullandığı on kavrama ulaşılmış ve bunların üzerine Sonuç bölümünde yorumlamalar yapılmıştır. Şiirlerin tamamındaki Türkçe ve yabancı sözcüklerin oranı grafikle gösterilmiştir. Bu çalışmanın ortaya koyduğu söz dizininin Tevfik Fikret şiirleriyle ilgili yapılacak başka araştırmalara kaynaklık etmesi temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Tevfik Fikret, who not only came to the fore with his poetry, but also pioneered the ensemble, has an artistic sensibility since his childhood, has been trained in painting and music, and has used these elements in his poems. With the Western education he received, he followed the innovations there and was able to transfer them to Turkish literature with his own style. The poet, who does not miss the intellectual aspect in his poems, In this study, all of the poems of Tevfik Fikret, one of the important poets of Turkish literature, were transferred to the computer environment, an index study was made on the Microsoft Excel program and the word frequencies were reached with the AntConc program. After these arrangements and classifications, the vocabular index of all Tevfik Fikret's poems has been revealed. With the index study, the most frequently used Turkish and foreign words in Tevfik Fikret's poems and the ten concepts that Fikret used most in his poems were reached and interpretations were made on these in the Conclusion section. The ratio of Turkish and foreign words in all of the poems is shown in graphics. It is hoped that the syntax of this study will serve as a source for further research on Tevfik Fikret's poems.