Dejeneratif miyopide skleroplasti operasyonunun geç dönem sonuçları
Long term results of scleroplasty surgery in high myopic patients
- Tez No: 711807
- Danışmanlar: UZMAN MÜMİN HAKAN EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Yüksek miyop hastalarada liyfilise insa dura materi ile skleral güçlendirme işleminin etkinliğinin araştırılması Metod: Yüksek miyop olan toplam 214 hastanın 390 gözü(104 erkek ve 110 kadın) bu retrospektif çalışmaya dahil edildi.85 hastanın 156 gözü çalışma grubuna 38 hastanın 64 gözü kontrol grubuna dahil edildi. Pre operatif ve 3 yıl boyunca her altı ayda bir postoperatif detaylı oftalmik muayene yapıldı Sonuç: Ortalama preoperatif refraksiyon çalışma grubunda -8.55± 2.35 D (-30.0 to -2.00),kontrol grubunda -9.05±3.45 D (-22.50 to -3.50) idi. Preoperatif aksiyel uzunluk çalışma grubunda 27.28±2.08 mm (21.88 to 32.88) ve kontrol grubunda 26.61± 1.64 mm (24.24 to 30.50) idi. Postoperatif aksiyel uzunluk çalışma grubunda 27.34 ± 2.02 mm (21.73 to 33.00) ve kontrol grubunda and 27.03±1.48 mm (24.47 to 31.10) idi. Çalışma grubunda 0.06 mm ve kontrol grubunda 0.42 mm olan preoperatif ve postoperatif aksiyal uzunluk arasındaki ortalama fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P=0.041). Sonuç: Sonuçlar, liyofilize insan duramater grefti ile yapılan skleroplasti cerrahisinin güvenli olduğunu ve yüksek miyopinin ilerlemesini stabilize etmenin etkili bir yolu olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the safety and efficiency of scleral reinforcement with lyophilized human duramater graft in high myopia. Methods: A total of 390 eyes of 214 (104 males and 110 females) patients with high myopia were included in this retrospective study. 156 eyes of 85 patients were included in the study group and 64 eyes of 38 patients were included in the control group. A detailed ophthalmologic examination was performed preoperatively and postoperatively every 6 months for 3 years. Results: Mean preoperative refraction were -8.55± 2.35 D (range, -30.0 to -2.00) in study group and -9.05±3.45 D (-22.50 to -3.50) in control group. Preoperative axial length was 27.28±2.08 mm (21.88 to 32.88) in the study group and 26.61± 1.64 mm (24.24 to 30.50) in the control group. Postoperative axial lengths were 27.34 ± 2.02 mm (21.73 to 33.00) in the study group and 27.03±1.48 mm (24.47 to 31.10) in the control group. There was statistically significance was found in the mean difference between preoperative and postoperative axial length which was 0.06 mm in the study group and 0.42 mm in the control group (P=0.041). Conclusion: The results showed that scleroplasty surgery with lyophilized human duramater graft was safe and might be an effective way to stabilize the progression of high myopia.