Özel sağlık sigortası sözleşmesi
Private health insurance contract
  1. Tez No: 711805
  2. Yazar: BADE ALAÇAM KIRTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMİL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Özel Sigorta Hukuku'nda önemli sigorta türlerinden biri olan özel sağlık sigorta sözleşmesinin incelenmesi ve temel esaslarının ortaya konmasıdır. Özel sağlık sigortası ile genel sağlık sigortası sistemine alternatif olarak kişilerin daha kaliteli şekilde hizmet alabilmeleri mümkün olmakta; sağlık harcamalarının finansmanının özel sigorta şirketleri ile paylaşılması yoluyla da devletin üzerindeki finansman yükü hafifletilmektedir. Özel sağlık sigortası sözleşmesi ilk defa 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiş ve Sigorta Hukuku kitabının İkinci Kısım İkinci Bölümünde yer alan“Can Sigortaları”başlığı altında madde 1511 ilâ 1519 arasında hastalık sigortaları ile aynı başlık altında hüküm altına alınmıştır. Bu sözleşme bir can sigortası türü olmaktan çok, pasif bir zarar sigortasıdır. Bu bakımdan TTK'da zarar sigortalarına ilişkin hükümlerin kıyasen özel sağlık sigortası sözleşmesine de uygulanacağının kabulü gerekir. Bu kapsamda her ne kadar özel sağlık sigortası sözleşmesi bakımından yasal düzenleme yapma gerekliliği bir nebze giderilmişse de düzenlenen hükümler birçok açıdan genel nitelikte kalmakta ve uygulamaya ışık tutmamaktadır. Sözleşmenin uygulanması bakımından ikincil mevzuat niteliğindeki Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik ve Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği ile bu eksiklik giderilmeye çalışılmış; ancak, bu defa da TTK'da düzenlenmesi gereken birçok hususun kanun yapma tekniğine aykırı olarak yönetmelik ile hüküm altına alındığı ve kimi hükümlerin sözleşme özgürlüğüne müdahale niteliği taşıdığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda çalışmamızda özel sağlık sigortası sözleşmesi bakımından mevzuatta yer alan çelişkiler ve eksikliklerin ortaya konulması, doktrinde yer alan görüşler ve Yargıtay kararları doğrultusunda ihtilafların çözümüne yarayacak tespitlere yer verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the private health insurance contract, which constitutes one of the important insurance types of Turkish Private Insurance Law and put forward the principles of this contract. With private health insurance, it is possible for individuals to receive higher quality services then the general health insurance system, and the financial burden on the state is alleviated by sharing the financing of health expenditures with private insurance companies. Private health insurance contract, which was regulated for the first time in the Turkish Commercial Code No. 6102, was regulated under the title of Life Insurances of the Second Chapter in the Second Part of the Insurance Lawbook between articles 1511 and 1519 under the same title as sickness insurance. This contract is a passive loss insurance rather than a life insurance type. In this respect, it should be accepted that the provisions of the TCC on loss insurance will also be applied to the private health insurance contract by analogy. In this context, although the necessity of making legal regulations in terms of private health insurance contract has been eliminated to some extent, the provisions regulated remain general in many aspects and do not shed light on the application. This deficiency was remedied partially with the Regulation on Information in Insurance Contracts and the Regulation on Private Health Insurances, which are secondary legislation in terms of implementation of the contract, but this time, it has been determined that many issues that should be regulated in the TCC have been stipulated by the regulation, contrary to the law-making technique, and that some provisions have the quality of interfering with the freedom of contract. In this context, in our study, it is aimed to reveal the contradictions and deficiencies in the legislation in terms of private health insurance contract and to include determinations that will help to resolve conflicts in line with the views in the doctrine and the decisions of the Supreme Court.