Covid-19 salgınının Türkiye'de incelenmesi: Sektörel etkiler ve önlemler
Examination of the Covid-19 output in Turkey: Sectoral impacts and measures
  1. Tez No: 711814
  2. Yazar: SEMANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞAHİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İlk olarak 2019 yılı Aralık ayı sonunda Çin'in Vuhan kentinde görülen Covid-19 salgını, 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Türkiye'de ise ilk kez 11 Mart 2020 tarihinde görülmüştür. Görüldüğü ilk tarihten bugüne kadar ki süreçte Türkiye'de birçok can kaybı yaşanmasına neden olmuştur. Covid-19 salgınının etkisi can kayıplarının yaşanmasıyla sınırlı kalmamış, demografik, sosyal, psikolojik, siyasi, bilimsel, ekonomik, vb. birçok alanda salgının etkisi görülmüştür. Bu çalışma, Covid-19 salgınının ekonomik etkisi üzerine odaklanmaktadır. Ekonomik alanda; Türkiye ekonomisi içerisinde faaliyet gösteren tarım, turizm, sanayi vb. sektörler ciddi düzeyde etkilenmiştir. Hükümet, salgının olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesi için çeşitli ekonomi paketleri açıklamış, bireylere ve sektörlere yönelik desteklerde bulunmuştur. Her bir sektör farklı düzeyde etkilendiği için her sektöre yönelik farklı önlemler alınmıştır. Çalışmanın amacı, Covid-19 salgınının Türkiye'de faaliyet gösteren sektörler üzerindeki etkilerini ve bu sektörlere yönelik alınan önlemleri ortaya koymaktır. Bu amaçla yapılan tez çalışması tarama modelinde yapılmış, betimsel bir araştırmadır. Son dönemlerdeki teorik ve empirik Covid-19 salgını literatürüne dayanarak çalışma kapsamı sistematik bir şekilde üç konuyu dikkatlice ele almaktadır: Salgınlara ilişkin kavramsal çerçeve, Covid-19 salgınının Türkiye'de sektörel etkileri ve bu sektörlere yönelik alınan önlemler ve bu önlemlerin fayda düzeyleri.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which was first seen in Wuhan, China at the end of December 2019, was declared a pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020. It was first seen in Turkey on March 11, 2020. From the first date it was seen to this day, it has caused many deaths in Turkey. The impact of the Covid-19 epidemic was not limited to the loss of life, but also demographic, social, psychological, political, scientific, economic, etc. The effect of the epidemic has been seen in many areas. This study focuses on the economic impact of Covid-19. in the economic field; Tourism, tourism, industry, etc. within the field of activity of the region of Turkey. industries have been affected by the platform. The government is on a variety of economy packages to minimize the price-related practices, and a variety of options for styles. Since each sector is affected at different levels, different measures have been taken for each sector. The aim of the study is to reveal the effects of the Covid-19 epidemic on the sectors operating in Turkey and the measures taken for these sectors. The thesis study conducted for this purpose is a descriptive research made in the scanning model. Based on the recent theoretical and empirical literature on the Covid- 19 epidemic, the scope of the study systematically addresses three issues carefully: The conceptual framework of the epidemics, the sectoral effects of the Covid-19 epidemic in Turkey and the measures taken for these sectors, and the benefit levels of these measures.