Covid-19 pandemisi sürecinde ekonomik önlem paketlerinin pay senedi getiri performansına etkisinin olay çalışması yöntemi ile incelenmesi: BİST seçilmiş sektörler üzerine bir uygulama
Investigation of the effect ofeconomic measure packages on stock certificate performance by event study method during the COVID-19 pandemic: An aplication on BIST selected sectors
  1. Tez No: 733713
  2. Yazar: MEHMET SİNAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
2019 yılı sonlarında Çin'de ortaya çıkan ve ardından tüm dünyayı etkisi altına alan COVID 19 virüsü, bireylerin günlük yaşamlarını sınırlamakla kalmamış, başta sosyo-kültürel, sportif ve ekonomik olmak üzere akla gelebilecek tüm faaliyetlerin hemen her aşamasını önemli ölçüde etkilemiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ilk vakanın görülmesinin ardından salgının yayılmasını önlemek amacıyla kademeli olarak tedbirler alınmış ve bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Kısıtlamalar sosyal hayat, ekonomik çevre ve sektörel bazda olumsuz etkiler yaratırken, bu olumsuzlukların azaltılması amacıyla da çok yönlü ekonomik kalkan paketleri uygulamaya konulmuştur. Bu çalışmada, COVID 19 salgını ile ilgili olarak, 11.03.2020 tarihinde ülkemizde ilk vakanın görülmesinin ardından açıklanan ekonomik önlem paketlerinin, pay senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören ve salgından doğrudan etkilendiği düşünülen sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin pay senedi getiri performansları üzerindeki etkisi olay çalışması yöntemiyle incelenmiştir. Bu amaçla, dönem olarak Mart-Aralık 2020 aylarını kapsayan dönem seçilmiş, sektörler olarak da ilaç, gıda, perakende, otomotiv, teknoloji ve turizm sektörleri çalışma kapsamına alınmıştır. Süreç içerisinde birincisi Mart 2020, ikincisi Aralık 2020'de olmak üzere salgınla ilgili kısıtlama ve ekonomik destek açıklamaları yapılmıştır. Çalışmada, açıklamaların yapıldığı günler olay günü olarak kabul edilmiş, hesap dönemi 120 gün olarak alınarak ortalama anormal getiri (AAR) ve kümülatif ortalama anormal getiriler (CAAR) hesaplanıp yorumlanmıştır. Bulgulara bağlı olarak, ele alınan sektörlerin AAR ve CAAR değerlerinin; ilk olay günü açıklamasından genel olarak pozitif, ikinci olay günü açıklamasından ise genel olarak negatif etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID 19 virus, which emerged in China at the end of 2019 and then affected the whole world, not only limited the daily lives of individuals, but also significantly affected almost every stage of all imaginable activities, especially sociocultural, sportive and economic. After the first case was seen in Turkey, as in the whole world, measures were taken gradually and some restrictions were introduced in order to prevent the spread of the epidemic. While the restrictions create negative effects on social life, economic environment and sectoral basis, multi-faceted economic shield packages have been put into practice in order to reduce these negative effects. In this study, the effect of the economic precautionary packages announced after the first case in our country on 11 03 2020 regarding the COVID 19 epidemic, on the stock return performances of companies operating in sectors whose stocks are traded in Borsa Istanbul and which are thought to be directly affected by the epidemic, was analyzed with the case study method. examined. For this purpose, the period covering March-December 2020 was chosen as the period, and the pharmaceutical, food, retail, automotive, technology and tourism sectors were included in the scope of the study. In the process, restrictions and economic support statements regarding the epidemic were made, the first in March 2020 and the second in December 2020. In the study, the days when the disclosures were made were accepted as the event days, and the average abnormal return (AAR) and cumulative average abnormal return (CAAR) were calculated and interpreted by taking the accounting period as 120 days. Depending on the findings, the AAR and CAAR values of the sectors covered; It was concluded that the first event day statement was generally positively affected, and the second event day statement was generally negatively affected.