Psychoanalytic approach to the dysfunctional families and alienated individuals in Sam Shepard's plays
Sam Shepard'ın oyunlarındaki işlevsiz ailelere ve yabancılaşmış bireylere psikanalitik yaklaşım
  1. Tez No: 711816
  2. Yazar: BESTE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜNİZ SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, Sam Shepard'ın aile oyunları olan Curse of the Starving Class, Buried Child, True West ve Fool for Love, Freud'un psikanaliz kuramı doğrultusunda incelenmektedir. Tezin argümanı, oyunlardaki Baba Kompleksi'nin, şiddet ve ensesti de beraberinde getiren Oidipus Kompleksi, Tekinsizlik, Kastrasyon Kaygısı yaşayan işlevsiz ailelere yol açtığıdır. Sigmund Freud'un psikanaliz teorisinde baba-oğul ilişkisinin bireylerin kimliklerini nasıl şekillendirdiği ve baba-oğul çatışması tezin ana odak noktası olacaktır. Sam Shepard'ın karakterleri kimlik arayışı içindedir ancak kendilerini babalarının miras olarak aktarılan lanetinin tuzağına düşmüş bulurlar. Karakterler, özellikle de oğullar, bilinçsiz bir yineleme zorlantısı dürtüsüyle travmalarını sahnede canlandırırlar. Eylemleri ve diyalogları sayesinde bastırılmış geçmişleri gün yüzüne çıkar. Bu travmaların aileler ve bireyler üzerindeki etkileri Freudyen psikanalitik terimlerle derinlemesine analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Sam Shepard's family plays, namely Curse of the Starving Class, Buried Child, True West, and Fool for Love are analysed according to Freud's psychoanalysis theory. My hypothesis is that the Father Complex in these plays leads to dysfunctional families that experience Oedipus Complex, Uncanny occurrences, Castration Anxiety which entail violence and incest. The relationship between the sons and fathers is going to be the main focus as Sigmund Freud puts emphasis on how father-son relationship shapes individuals' identities. Sam Shepard's characters are in the quest for identity but find themselves entrapped by their father's curse. With the unconscious urge of repetition compulsion, the characters, especially sons act-out their traumas on stage. Through their actions and dialogue, their repressed past comes to light. The effects of these traumas on families are going to be analyzed with Freudian psychoanalytical terms in depth.