Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi'nde yer alan toplanma alanlarının yeterliliklerinin belirlenmesi ve toplanma alanları ile ilgili görüşlerin değerlendirilmesi
Determining the qualifications of the assembly areas in Tekirdag province Süleymanpaşa district and evaluation of the opinions about the assembly areas
- Tez No: 711823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU İNAL ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Afet toplanma alanları, yaşanılan afetler sonrasında ilk tahliye alanlarıdır. Araştırmanın birinci bölümünde, AFAD ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenmiş olan Tekirdağ İli Süleymanpaşa İlçesi'ndeki afet toplanma alanlarının, araştırmacılar tarafından literatür taraması ve dört alan uzmanının görüşü alınarak oluşturulmuş ''Toplanma Açık Alan Kontrol Listesine'' göre yeterlilik düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın ikinci kısmında ise Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sağlık Yüksekokulu Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerinin afet toplanma alanları ile ilgili görüşlerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın sonuçları birinci kısımda 68 adet toplanma alanından, ikinci kısmında ise 115 öğrenciye ait cevaplardan elde edilmiştir. Araştırmanın birinci kısım bulgularında ''Toplanma Açık Alan Kontrol Listesi''nin 68 adet toplanma alanına uygulanması sonucunda alanlarda elektrik trafosu bulunması durumu %43 dür (n:29). Alanlarda doğalgaz dağıtım istasyonunun varlığı ise %6 (n:4) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disaster assembly areas are the first evacuation areas after the experienced disasters. In the first part of the study, it is aimed to evaluate the proficiency levels of disaster assembly areas in Tekirdağ Province Süleymanpaşa District, determined by AFAD and Tekirdağ Metropolitan Municipality, according to the“Assembly Open Space Checklist”created by the researchers by reviewing the literature and taking the opinions of four field experts. In the second part of the research, it is aimed to determine the opinions of the students of Namık Kemal University (NKU) Health School Emergency Aid and Disaster Management Department about disaster assembly areas and related factors. The results of the research were obtained from 68 assembly areas in the first part and from the answers of 115 students in the second part. As a result of the application of the“Assembly Open Space Checklist”in the first part of the research, the situation of having electrical transformers in the areas is 43% (n:29). The presence of natural gas distribution stations in the areas was determined as 6% (n:4).