Covid-19 salgın sürecinde üniversite öğrencilerinin anksiyete düzeyi ile akademik motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between anxiety level and academic motivation level of university students during Covid-19 epidemic
  1. Tez No: 711836
  2. Yazar: RENİM HUBBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHAD AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 salgın sürecinde üniversite öğrencilerinin anksiyete düzeyleri ile akademik motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, toplam 667 üniversite öğrencisine (%27,4 erkek ve %72,6 kadın) çevrim içi anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcılara genel bilgiler, Beck anksiyete (fiziksel, duygusal ve somatik belirtiler) ve akademik motivasyon (içsel, dışsal ve motivasyonsuzluk) ölçekleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between anxiety level and academic motivation level of university students during the Covid-19 epidemic. In this context, an online questionnaire was applied to a total of 667 university students (27.4% male and 72.6% female). General information, Beck anxiety (physical, emotional and somatic symptoms) and academic motivation (internal, extrinsic and amotivation) scales were administered to the participants.