Üniversite bilgi sistemleri için REST tabanlı bir web servis platformunun tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a REST-based web service platform for university information systems
  1. Tez No: 711837
  2. Yazar: CÜNEYT ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında Rest tabanlı bir web servis platformun tasarımı ve geliştirmesi amaçlanmıştır. Web Servis mimarilerinden Soa ve Rest tabanlı mimariler incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Üniversite bilgi sistemleri için platform bağımsız şekilde erişim sağlanabilen bir web servis yapısı oluşturulması hedeflenmiştir. Yöntem: Rest tabanlı bir web servis, Microsoft Visual Studio 2019 platformunda C# programlama dili ile Restful Web Api projesi olarak oluşturulmuştur. Servise bağlı tüm mimariyi depolayacak veri tabanı Microsoft SQL Server 2014 üzerinde oluşturulmuştur. Oluşturulan servislerin testlerini yapmak için Postman API Platform uygulaması kullanılmıştır. Bulgular: Soa ve Rest mimarilerinin incelenmeleri neticesinde, Rest mimarisinde kullanılan Restful servislerin Soap servislere göre daha az bant genişliği harcadıkları ve aynı zamanda daha performanslı oldukları tespit edilmiştir. Restful servislerin döndürdüğü JSON veri yapılarının bellekte daha az yer kapladıkları için Soap servislerin kullandığı XML veri yapılarından daha efektif oldukları tespit edilmiştir. Sonuç: Rest tabanlı bir mimarinin kullanılmasının sistem çalışmasına getirdiği faydalar gözlemlenmiştir. Sorguların yanıt süreleri ve sorgu dönüş boyutlarının küçülmesi ile daha hızlı çalışan bir sistemin daha avantajlı olduğu görülmüştür. Bu sürede yapılan gözlemlerde farklı platformlardan gelen binlerce servis çağrısının başarılı bir şekilde cevaplandığı görülmüştür. Servisin üzerinde çalıştığı sunucuya yük getirmemesi, ilerleyen zamanlarda proje sayısının ve buna paralel servis sayısının artması durumunda, sistem kararlılığının süreceği izlenimini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis, it is aimed to design and develop a Rest-based web service platform. Soa and Rest based architectures of Web Service architectures are examined and compared. It is aimed to create a platform-independent web service structure for university information systems. Method: A Rest-based web service was created as a Restful Web Api project with C# programming language on Microsoft Visual Studio 2019 platform. The database that will store all the architecture connected to the service has been created on Microsoft SQL Server 2014. Postman API Platform application was used to test the created services. Findings: As a result of the analysis of Soa and Rest architectures, it has been determined that Restful services used in Rest architecture consume less bandwidth than Soap services and at the same time they are more performant. It has been determined that JSON data structures returned by Restful services are more effective than XML data structures used by Soap services, since they take up less memory. Results: The benefits of using a Rest-based architecture to system operation have been observed. It has been seen that a system that works faster is more advantageous with the response times of the queries and the reduction of the query return sizes. In the observations made during this period, it was seen that thousands of service calls from different platforms were answered successfully. If the service does not load the server it is running on, and the number of projects and parallel services increases in the future, it has created the impression that the stability of the system will continue.