Akıllı kentlere dönüşüm sürecinde nesnelerin interneti (IOT) ve büyükşehir belediyelerinin rolü: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
The Internet of Things (IOT) and the role of metropolitan municipalities in the process of transformation into smart cities: The case of Istanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 711835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyada insanların çoğunluğunun kentte yaşadığını, aynı zamanda kırdan kente doğru göçün giderek arttığını görmekteyiz, bu da doğal olarak kentin oluşumunu etkilemiş, gereksinilmeleri artırmış ve teknoloji paralelinde kentlerde yaşanan dönüşümler kapsamında teknolojiyi baz alan kentsel projeler geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Son yıllarda akıllı kent ve akıllı kentleşme kavramları kamu yönetimi teşkilatının gündeminde önemli bir yer kaplamaya başlamıştır. Bununla birlikte ilk kez 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan bir kavram olan Nesnelerin İnternet'inin, gelişen teknolojiye paralel olarak, akıllı kentlerin oluşumuna ve gelişimine katkı sağladığını da söylemek mümkündür. Bu çalışmanın amacı genel olarak akıllı kentleşmeyi ve akıllı kentlere dönüşüm sürecinde“nesnelerin interneti”nin rolünü araştırmak, belediye teşkilatı içindeki rolünü tanımlamak ve bu kapsamda Türkiye'de konuya ilişkin İstanbul büyükşehir belediyesi kapsamında uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Akıllı kentleşmenin kavramsal çerçevesine, akıllı kentlere dönüşüm süreçlerine, dünyada ve Türkiye'de akıllı kent uygulamalarına yer vermek, aynı zamanda“nesnelerin interneti”nin kavramsal çerçevesini oluşturmak ve bu kavramın akıllı kentlere dönüşüm sürecinde büyükşehir belediyeleri tarafından etkin ve yenilikçi bir araç olarak hangi amaçlarla kullanıldığını ve büyükşehir belediyelerinin nesnelerin interneti ile birlikte akıllı kentleşmeye dönüşüm sürecindeki rolünü araştırarak İstanbul büyükşehir belediyesi kapsamında uygulamalı bir inceleme yapmak bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın uygulamalı kısmında nitel araştırma yöntemlerinden olan mülakat yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
We see that the majority of people in the world live in the city, and at the same time, we see that the migration from rural to urban is increasing gradually, which naturally affected the formation of the city, increased the needs and necessitated the development of technology-based urban projects within the scope of transformations in cities in parallel with technology. In recent years, the concepts of smart city and smart urbanization have started to occupy an important place in the agenda of the public administration organization. However, it is possible to say that the Internet of Things, a concept first used by Kevin Ashton in his presentation for a company in 1999, contributes to the formation and development of smart cities in parallel with the developing technology. The aim of this study is to investigate the role of the“internet of things”in the process of smart urbanization and transformation into smart cities in general, to define its role in the municipal organization, and to make applied research on the subject in Turkey within the scope of Istanbul metropolitan municipality. To include the conceptual framework of smart urbanization, the processes of transformation into smart cities, smart city applications in the world and in Turkey, as well as to create the conceptual framework of the“internet of things”and for what purposes this concept is used as an effective and innovative tool by metropolitan municipalities in the process of transformation into smart cities. The scope of this study is to make an applied analysis within the scope of Istanbul metropolitan municipality by investigating the role of the metropolitan municipalities in the process of transformation into smart urbanization together with the internet of things. In this context, the interview method, which is one of the qualitative research methods, was used in the applied part of the research.