Tip 2 diyabetli bireylerde diyet çinko, magnezyum ve selenyum alımı ile anksiyete ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between dietary zinc, magnesium, and selenium intake and the level of anxiety and depression in individuals with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 711863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı; tip 2 diyabetli yetişkin bireylerde diyet çinko, magnezyum ve selenyum alımı ile anksiyete ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, Temmuz 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında Medipol Mega Üniversite Hastanesine başvuran, 19-65 yaş arası en az 1 yıldır tip 2 diyabetli 78 (47 erkek, 31 kadın) gönüllü birey katılmıştır. Araştırma verileri, yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanan anket formu ile toplanmıştır. Bunun yanı sıra, bireylerin anksiyete ve depresyon düzeyini saptamak amacıyla Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Enerji ve besin ögeleri alımını değerlendirmek için 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Çalışmamıza katılan bireylerin %52,6'sı minimal düzey, %29,5'i hafif düzey, %12,8'i orta düzey ve %5,1'i şiddetli düzeyde anksiyete belirtisi gösteriyorken %42,3'ü minimal düzey, %32,1'i hafif düzey, %20,5'i orta düzey ve %5,1'i şiddetli düzeyde depresyon belirtisi göstermektedir. Çalışmamızda, kadın katılımcıların BAÖ ve BDÖ skoru ortalama değerinin erkek katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between dietary zinc, magnesium, and selenium intake and the level of anxiety and depression in adult individuals with type 2 diabetes. 78 volunteers (47 men, 31 women) between the ages of 19-65, who applied to Medipol Mega University Hospital between July 2019-April 2020 and had type 2 diabetes for at least 1 year, participated in this study. The research data were collected with a questionnaire applied with face-to-face interview technique. In addition, Beck Anxiety Inventory (BAI) and Beck Depression Inventory (BDI) were applied to determine the anxiety and depression levels of individuals. A 3-day food consumption record was taken to evaluate energy and nutrient intake. Of the individuals participating in our study, %52.6 had minimal, %29.5 mild, %12.8 moderate and %5.1 severe anxiety symptoms; %42.3 had minimal, %32.1 mild, %20.5 moderate and %5.1 severe shows signs of depression. In our study, it was determined that the mean value of BAI and BDI scores of female participants was statistically significantly higher than that of male participants (p0.05).