Septal kartilaj perikondriyumunun septum biyomekaniği üzerindeki etkisi
Effect of septal cartilage pericondrium on septum biomechanics
  1. Tez No: 711864
  2. Yazar: NİHAL SEDEN BOYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Perikondriyumun kıkırdak koruyucu ve septum canlılığını sağlamada önemli olduğunu belirten birçok çalışma mevcuttur. Perikondriyumun burun desteğine etkileri bilinse de perikondriyumun kıkırdağa olan mekanik anlamdaki etkileri objektif olarak halen araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı perikondriyum-kıkırdak arasındaki biyomekanik özelliklerin araştırılması, perikondriyumlu ve perikondriyumsuz olarak septal kıkırdağın eğme kuvvetlerine karşı gösterdiği direncin belirlenmesidir. Çalışmada 14 taze kadavranın (4 kadın 10 erkek; postmortem maksimum 6-8 saat sonra) nazal septal kıkırdağı eksize edildi. Aynı kadavradan perikondriyumlu ve perikondriyumsuz olmak üzere ikişer adet dikdörtgen şerit çıkartıldı. Şekillendirilen kıkırdaklara eğme deneyi uygulandı. Sonuçlar dijital olarak ölçüldü ve yük( N)-defleksiyon (mm) eğrisi otomatik olarak çizildi. Eğme dayanımı (MPa) ve eğme modülü (MPa) değerleri saptandı. Daha sonra numunelerin yoğunlukları hesaplandı. Eğme deneyi tamamlandıktan sonra kırık yüzey görüntüsü için Scanning Electron Microscop (SEM) da incelendi. İstatistiksel analizde SPSS version 16 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
There are many studies that suggest perichondrium has a significant role in the protection and viability of the nasal septal cartilage. Although the perichondrium is known to have supportive effects for the nose, the mechanical effects of the perichondrium are still being investigated as an objective. The purpose of this study was to investigate the biomechanical relationships between the perichondrium and the nasal septal cartilage and the determination of the resistance of the cartilage to bending forces with and without perichondrium. Nasal septal cartilages were harvested from fourteen fresh cadavers (4 female 10 male; postmortem maximum after 6-8 h). Samples were excised from each one of the cadaver and prepared as two pieces with and without perichondrium. Cartilage grafts were subjected to a bending test. Results were measured, and the force-deflection curve was plotted. Results were measured digitally and load (N)- deflection (mm) curve was drawn automatically. Bending strength (MPa) and bending modulus (MPa) values were determined. Then the samples densities were calculated. After the bending tests are completed the fracture surface images are taken with Scanning Electron Microscope (SEM). SPSS version 16 was used for the statistical analysis. Kolmogorov-Smirnov test and the 'Paired samples t-test' were used to compare the results with a p value of