Tip 2 diyabeti olan kadınlarda plazminojen aktivatör inhibitörü-1 (PAİ-1) ve vaspin düzeylerinin kardiyometabolik risk faktörleri ve beslenme durumu ile ilişkisi
Association of plasminogen activator inhibitor-1 (PAI-1) and vaspin levels with cardiometabolic risk factors and nutritional status in women with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 961265
  2. Yazar: ŞULE KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Tip 2 diyabet, insülin direnci veya insülin sekresyonundaki bozulma sonucu gelişen kronik hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Bu durum obezite, hipertansiyon, dislipidemi ve kronik inflamasyon gibi kardiyometabolik risk faktörleriyle yakından ilişkili olup bireylerde kardiyovasküler hastalık gelişme riskini artırmaktadır. Bu çalışma Tip 2 diyabetli ve Tip 2 DM tanısı almamış kadınlarda PAİ-1 ve vaspin düzeylerinin Tip 2 diyabet ve diyet inflamatuar yükü ile ilişkisini araştırmak ve kardiyometabolik risk faktörlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ankara 29 Mayıs Devlet Hastanesi'ne başvurmuş 20-50 yaş arası hafif şişman ve obez olmak üzere Tip 2 diyabetli (n:45) ve Tip 2 DM tanısı almamış (n:45) toplam 90 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile genel özellikleri, sağlık öyküleri, beslenme durumu alışkanlıkları sorgulanmış antropometrik ölçümleri yapılıp biyokimyasal bulguları, fiziksel aktivite durumları, PAİ-1 ve vaspin değerleri kaydedilmiştir. Üç günlük besin tüketim kaydı üzerinden diyet inflamatuar indeksi (Dİİ) hesaplanmıştır. Tip 2 diyabetli bireylerin PAİ-1 değerleri 7,0±7,33 ng/mL, kontrol grubundakilerin ise 3,2±72,35 ng/mL olarak saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a metabolic disease characterized by chronic hyperglycemia resulting from insulin resistance or impaired insulin secretion. This condition is closely associated with cardiometabolic risk factors such as obesity, hypertension, dyslipidemia and chronic inflammation and increases the risk of developing cardiovascular disease in individuals. This study was conducted to investigate the association of PAI-1 and vaspin levels with Type 2 diabetes and dietary inflammatory burden and to examine cardiometabolic risk factors in healthy women with Type 2 diabetes. The study was conducted with a total of 90 women aged 20-50 years, overweight and obese, with Type 2 diabetes (n:45) and healthy women (n:45) admitted to Ankara 29 Mayıs State Hospital. The participants were questioned about their general characteristics, health history, dietary habits, anthropometric measurements, biochemical findings, physical activity status, PAI-1 and vaspin values were recorded with a questionnaire form prepared by the researcher. Dietary inflammatory index (DII) was calculated based on three-day food consumption records. The PAI-1 values of the individuals with type 2 diabetes were 7.0±7.33 ng/mL and 3.2±72.35 ng/mL in the control group (p0.05).