Ağrılı uyaran esnasında sağlıklı bireylerin elektroensefelogramda kognitif becerilerinin araştırılması
Research on cognitive skills in electroencephalogramof HEALTHY individuals during painful stimuli
  1. Tez No: 711866
  2. Yazar: MERVE MANGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, verileri EEG ile kaydederek ağrının etkilerini anlamak ve karşılaştırmaktır. Çalışma için 18 sağlıklı katılımcı rastgele seçilmiştir. Bu doğrultuda güç spektrum analizi ve faz kilitlenmesi analizi yapılmıştır. Bu çalışmada katılımcılara TENS ile ağrı uygulaması yapılırken ve yapılmazken kayıtları kaydedilmiştir. Katılımcıların EEG kaydı sırasında spontane kaydı alınmıştır, görsel ve çalışan bellek olmak üzere iki ayrı paradigma ağrı ve ağrı olmadan tekrarlanmış ve yanıtlar kaydedilmiştir. Bu çalışma sonucunda çalışan bellekte ağrı esnasında delta yanıtlarının hedef uyaranda azalıp hedef olmayan uyaranda artarak kognisyonu bozduğunu gözlemlenmiştir (p=0,011). Ağrının delta yanıtlarını artırmasını beklerken görsel bellekte ise ağrı varlığında delta yanıtları azalarak kognitif becerileri olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand and compare the effects of pain, by monitoring the data via an EEG. For the study eighteen healthy young individuals have been randomly selected as participants. The Power spectrum analysis and phase-locking analysis were conducted to determine the effect of TENS. The spontaneous recording of the participants was taken and repeated visual and memory paradigm with pain and without pain, and the responses were recorded. As a result of it has been observed that delta responses during pain in working memory decreased in the target stimulus and increased in the non-target stimulus, impairing cognition (p=0.011). Conversely, it was expected for pain to increase the delta responses, whereas it was observed delta responses have decreased in the presence of pain in visual memory and negatively affecting cognitive skills.