Tip-2 diyabetes mellitus (TIP2DM) tanılı hastalarda empagliflozinin FIB-4 skoru üzerine etkisi
  1. Tez No: 711867
  2. Yazar: DEMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Toplumsal ve küresel bir sağlık problemi olan Tip2DM'nin komplikasyonları da önemli sağlık problemleri oluşturmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar NAFLD (nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı) 'nin retinopati, nöropati ve nefropati gibi diyabetin komplikasyonu olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. NAFLD'nin farmakolojik tedavisinde pioglitazonlar kullanılmaktadır. SGLT-2 inhibitörleri Tip2DM'nin tedavisinde kullanılan oral anti-diyabetik ilaçlardır. Yapılan çalışmalarda SGLT-2 inhibitörlerinin karaciğer enzimleri üzerine olumlu etkilerinde bahsedilmektedir. Biz de çalışmamızda SGLT-2 inhibitör grubundan olan empagliflozinin NAFLD taramasında noninvaziv bir test olarak kullanılan FIB-4 skoru üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi(SBÜ) Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Kliniğinde 10.08.2021-10.11.2021 tarihleri arasında empagliflozin başlanan 31 hasta dahil edilerek gerçekleştirildi. Prospektif gözlemsel olarak yapılan çalışmaya kronik karaciğer hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, enfeksiyon ve inflamatuar hastalığı olmayanlar ile kemik iliğini etkileyen ilaç kullanmayanlar dâhil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Objective: The complications of Type2DM, which is a social and global health problem, are also basic health problems. Studies conducted in recent years NAFLD (consequences disease of nonalcoholics) ' neuropathy and nephropathy as the examination of the thinness of the examination shows. Pharmacological treatment of NAFLD is used. SGLT-2 is one of the oral antidiabetic cells used in the treatment of Type 2DM. It is being discussed positively in line with the needs of the SGLT-2 within its scope. We wanted to investigate the research on FIB-4, which is used as a noninvasive test in the NAFLD score of empagliflozin, our SGLT-2 inhibitor used in the study. Materials and Methods: 31 patients who started on empagliflozin on 10.08.2021 and 10.11.2021 at the Healthcare University (SBU) Haydarpaşa Numune Health Application and Research Center Internal Diseases Clinic were included in our study. Spectral results can be obtained, results can be controlled, precise results can be obtained, results cannot be controlled.