Meme kanserinde immün biyomarkerların neoadjuvan kemoterapiye yanıtı değerlendirmedeki rolü
The role of immune biomarkers in evaluation of the neoadjuvan chemotherapy response in breast cancer
- Tez No: 711868
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜNAY GÜRLEYİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızda neoadjuvan tedavi öncesi tümör dokusundan elde ettiğimiz immün kontrol noktası proteinleri ile hastaların klinikopatolojik özellikleri ve konvansiyonel kemoterapi yanıtı ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2020- Ocak 2021 arasında Luminal A grubu dışındaki neoadjuvan kemoterapi alacak olan 61 hastadan tedavi öncesi kalın igne ile tümör merkezinden biyopsi alındı, akan hücre ölçer ile CD45+ popülasyon üzerinden alınan lenfosit kapısında PD1, CTLA-4, TIM-3, CD24 ve CD44 protein ifade seviyeleri, CD45- popülasyonda ise CD326, CD24, CD44 ve PD-L1 protein ifade seviyeleri ölçüldü. Ayrıca tümör stromasında bulunan CD326+ hücreler üzerinde CD44 ve CD24 seviyeleri değerlendirildi. NAK sonrası tedavi yanıtları Md Anderson RCB skoru ile değerlendirildi. İstatistiki değerlendirme için IBM SPSS Statistics 23 programı ile uygun yöntemler kullanıldı. Bulgular: İmmun markerlar ile olguların yaş, HER-2, LVI, NG, tedavi öncesi T, ypT, MD Anderson RCB durumları arasında ilişki saptanmamıştır. Kİ 67 ile PD-1/ PD-L1 korele görülüp, PNI ile PD-L1 ve CD24 ölçümleri arasında anlamlılığa yakın ilişki saptanmıştır. HG 3 olan olgularda CD24 ifadesinin fazla oldugu saptanmıştır. Üçlü negatif olgularda PD1 + lenfositlerin fazlalığı anlamlılığa yakın düzeyde bulunmuştur. NAK sonrası aksiller tam yanıtlı olgularda CD24 pozitifliği görülmüştür. TIL düzeyleri yüksek olgularda CTLA4+lenfositler arasında korelasyon saptanmıştır. PCR olan olgularda lenfositler ile lenfositlerdeki PD-1 ve PD-L1 ifadesi arasında negatif korelasyon görülmüştür. İyi yanıtlı olgularda TIM3ve PD-L1arasında korelasyon görülürken az yanıtlı olgularda lenfosit ve CTLA4 arasında korelasyon görülmüştür. Yanıtsız olgularda ise anlamlı ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Ki 67 yüksek olgularda PD-1/ PD-L1 ve üçlü negatif grupta PD-1 yüksekliği kötü prognozlu bu olgularda immünoterapi açısından bir gösterge olarak değerlendirilebilir. NAK sonrası ypN0 gruplardaki CD24 pozitifliği aksiller hastalıkta kemoterapiye iyi yanıt ile ilişkilendirilebilir. Ancak henüz meme kanseri alanında gelişmekte olan immünoloji ve immünterapi için daha geniş hasta profili ile daha fazla veriye ihtiyacımız bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated relationship between immune checkpoint proteins obtained from tumor tissue before NACT and clinicopathological characteristics and their response to conventional chemotherapy. Materials and Methods: Tru-cut biopsies were taken from tumor center before treatment from 61 patients who will receive NACT, except for Luminal A, between July 2020 - January 2021. PD1, CTLA-4, TIM-3, PD1, CTLA-4, TIM-3, CD24 and CD44 protein expression levels, CD326, CD24, CD44 and PD-L1 protein expression levels in CD45- population were measured. CD44 and CD24 levels were evaluated on CD326+ cells in the tumor stroma. Treatment responses after NAC were evaluated with MD Anderson RCB score. Appropriate statistical methods were used with IBM SPSS Statistics-23 program. Results: There is no correlation between immune markers and age, HER-2, LVI, NG, pre-treatment T, ypT, MD Anderson RCB status. Ki-67 and PD-1/ PD-L1 were correlated. Close correlation was found between PNI and PD-L1, CD24 measurements. In cases with HG3, CD24 expression was high. In triple negative cases, expression of PD1 was found close to significance. CD24 positivity was observed in cases with axillary complete response. A correlation was found between CTLA-4 in cases with high TIL levels. There was negative correlation between lymphocytes and PD-1/PD-L1 expression in lymphocytes in cases with PCR. Correlation was observed between TIM3 and PD-L1 in cases with good response, while a correlation was observed between lymphocytes and CTLA-4 in cases with poor response. No significant correlation was found in unresponsive cases. Conclusion: PD-1/PD-L1 elevation in Ki-67 high cases and PD-1 elevation in triple negative group can be evaluated as an indicator for immunotherapy. CD24 positivity in ypN0 groups may be associated with good response to chemotherapy in axillary disease. We need more data with wider patient profile for immunology and immunotherapy.