Tiroid oftalmopatili hastalarda oküler yüzey değişiklikleri
Ocular surface changes in patients with thyroid ophthalmopathy
  1. Tez No: 711885
  2. Yazar: ÖMER ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLA ARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Tiroid oftalmopati göz ve çevre dokularında inflamasyon ile karakterize ve bu inflamasyona bağlı olarak oküler yüzey hastalığı görülebilmektedir. Bu çalışmamızın amacı tiroid oftalmopati tanısı almış olan hastaların oküler yüzey değişikliklerini saptamaktır. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Oküloplasti Birimden tiroid oftalmopati nedeniyle takip edilen 48 hasta ve 40 sağlıklı erişkin kontrol grubu dahil edildi. Çalışma dahilindeki tüm hastalara OSDI anketi, NOSPECS evresi, klinik aktivite skorları, Schirmer I testi, EUGOGO hastalık şiddet ölçeği, oküler yüzey boyanma skorları, gözyaşı kırılma zamanı, Hertel ekzoftalmometre ölçümleri gerçekleştirildi. Her iki grup sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Literatürde kadın cinsiyette daha sık görülen bu hastalık yapmış olduğumuz çalışmada da kadın/ erkek oranı 2 olarak bulunmuştur. Hastaların yaş ortalaması 47 yıldır. Hasta grubunda OSDI anketinde medyan skor 62 olarak bulunmuştur. Gözyaşı kırılma zamanı hasta grubunda median 9,5 sn tespit edilmiştir. Schirmer I testi değerleri hasta grubunda median 15 mm (min-max: 5-30) olup kontrol grubuna göre tüm değerlerde anlamlı derecede farklılık saptanmıştır. Sonuç olarak tiroid oftalmopati hastalığında oküler yüzeyi etkilenimi görülebilir. Bu durumun tesbitine yönelik testler uygulanmalı ve tedavi şemalarında bu komplikasyona yönelik uygulamalar bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Thyroid ophthalmopathy is characterized by inflammation in the eye and surrounding tissues, and ocular surface disease can be seen due to this inflammation. The aim of this study is to determine the ocular surface changes of patients diagnosed with thyroid ophthalmopathy. This study included 48 patients followed by Mersin University Faculty of Medicine Hospital Oculoplasty Department due to thyroid ophthalmopathy and a control group of 40 healthy adults. OSDI questionnaire, NOSPECS stage, clinical activity scores, Schirmer I test, EUGOGO disease severity scale, ocular surface staining scores, tear break-up time, Hertel exophthalmometer measurements were performed on all patients within this study. The results of both groups were evaluated comparatively. This disease, which is more common in females in the literature, was found to have a female/male ratio of 2 in our study. The mean age of the patients is 47 years. The median score in the OSDI questionnaire in the patient group was 62. The median tear break-up time was 9.5 seconds in the patient group. Schirmer I test values were median 15 mm (min-max: 5-30) in the patient group, and there was a significant difference in all values compared to the control group. In conclusion, ocular surface involvement can be seen in thyroid ophthalmopathy disease. Tests should be applied to determine this situation and there should be applications for this complication in treatment schemes.