Tiroid oftalmopati olgularında orbita dekompresyon cerrahisinde farklı tekniklerin uzun dönem sonuçları
Long-term results of different types of orbital decompression surgery for the treatment of thyroi̇d-related ophthalmopathy
- Tez No: 399153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KONUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada farklı endikasyon ve yöntemlerle uygulanmış orbita dekompresyonu cerrahilerinin retrospektif olarak incelenmesi ve elde edilen uzun dönem sonuçların vrugulanması amaçlandı. Bu amaçla 1994-2014 yılları arasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi Biriminde orbita dekompresyonu uygulanan 170 tiroid oftalmopati olgusu retrospektif olarak değerlendirildi. Preoperatif ve postoperatif Orbita BT ve/veya MR'ı ile koronal ve aksiyel kesitlerde inceleme yapıldı. Oküler motilite değerlendirmesi ve şaşılık derecesi Hess perdesi ve prizmatik camlar ile tespit edildi. Postoperatif dönemde yeni ortaya çıkan diplopi kaydedildi. Orbita dekompresyonu sonrası preoperatif dönemde yapılan muayene ve tetkiklerin tekrarlandığı hastalarda elde edilen veriler preoperatif veriler ile karşılaştırıldı. Preoperatif ve post operatif Hertel değerleri açısından farklı cerrahi yöntemler hem grup içi hem gruplar arası karşılaştırıldı. Uygulanan 4 farklı cerrahi yöntemin tamamında postoperatif Hertel değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. İç-alt duvar ve iç-dış-alt duvar dekompresyon cerrahisinin Hertel düzeyinde benzer azalma sağladığı (p:0,09) saptandı. Hertel düzeyindeki düşüş açısından iç-alt duvar ve iç-dış-alt duvar dekompresyon cerrahisinin iç-dış iki duvar ve diğer olarak adlandırılan dekompresyon cerrahisinden daha başarılı olduğu belirlendi. İstatistiksel anlamda iç-dış duvar dekompresyon cerrahisinin daha düşük oranda primer pozisyonda yeni diplopiye neden olduğu görüldü (% 5,8). KON' lu olgularda farklı cerrahi yöntemlerin görme keskinliği üzerine etkisi analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to present long term results of different orbital decompression surgeries applied for different indications in tyroid-related orbitopathy. This study was held in Gazi University School of Medicine Oculoplastic and Orbital surgery department. Between 1994 and 2014, different types of orbital decompression surgery was performed on 170 patients referred with thyroid-related orbitopathy and results were evaluated retrospectically. Preoperative and postoperative hess screen test, ocular motility analysis, full opthalmological examination, orbital CT scan and/or orbital MRI were performed. Preoperative and postoperative exam results were compared after orbital decompression surgery. Postoperative proptosis reduction was statistically significant for each group. In terms of proptosis reduction, inferomedial 2 wall and inferomedial + lateral three wall orbital decompression surgery were similar to each other (p:0,09) and were superior to medial-lateral 2 wall and the others group. Medial-lateral 2 wall orbital decompression surgery was shown to cause a lower rate of new onset primary position diplopia (5,8 %).