Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşen doğumların robson skorlaması'na göre analizi
Analysis of deliveries occurring in Tepecik training and Research Hospital by robson classification
- Tez No: 711931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL GÜRSOY PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Tersiyer bir merkez olan hastanemizde son 5 yıl içerisinde gerçekleşen doğumların Robson Skorlaması'na göre sınıflandırılarak, doğum yöntemlerinin parite özelliklerine ve sezaryen endikasyonlarına göre incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya 2016-2020 yılları arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 20. gebelik haftası sonrası doğum yapan tüm gebeler dahil edildi. Doğumlar Robson Skorlama Sistemine göre sınıflandırıldı. Sürekli veriler Ortalama ± Standart Sapma olarak verildi. Kategorik veriler ise yüzde (%) olarak verildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun araştırılmasında Shapiro Wilk testinden yararlanıldı. Normal dağılım gösteren grupların karşılaştırılmasında grup sayısı üç ve üzerinde olan durumlar için tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanıldı. Normal dağılıma uygunluk göstermeyen grupların karşılaştırılmasında grup sayısı üç ve üzerinde olan durumlar için Kruskal-Wallis H testi kullanıldı. Oluşturulan çapraz tabloların analizinde Pearson Ki-Kare ve Pearson Kesin (Exact) Ki-Kare analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our hospital, which is a tertiary clinic, it was aimed to classify deliveries in the last 5 years according to Robson Classification and to examine delivery methods according to parity characteristics and cesarean section indications. Materials and Methods: All pregnant women who delivered after the 20th gestational week in Tepecik Training and Research Hospital between 2016 and 2020 were included in the study. Deliveries were classified according to the Robson Classification. Continuous data are given as Mean ± Standard Deviation. Categorical data are given as a percentage (%). Shapiro Wilk test was used to investigate the suitability of the data for normal distribution. One-way analysis of variance (One-Way ANOVA) was used for cases with three or more groups in the comparison of normally distributed groups. The Kruskal-Wallis H test was used for the cases with three or more groups in the comparison of groups that did not conform to the normal distribution. Pearson Chi-Square and Pearson Exact Chi-Square analyzes were used in the analysis of the created cross tables.