Katılma nöbeti olan çocuklarda trombosit aktivasyon belirteçlerinin ve elektrokardiyografik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of platelet activation markers and electrocardiographic parameters in children with breath-holding spells
  1. Tez No: 711932
  2. Yazar: GÖZDE KEMAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Katılma nöbeti tanılı olgular ile sağlıklı çocuklarda trombosit aktivasyon belirteçleri ile EKG'de ventriküler repolarizasyon parametrelerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Eylül 2018- Eylül 2019 arasında, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde takipli olan, 3 ay-6 yaş arasında katılma nöbeti tanısı almış 34 olgu ile çalışma grubu ile uyumlu polikliniklere“masum üfürüm”nedeniyle başvuran 44 olgu karşılaştırıldı. Tüm hasta ve kontrol gruplarında kan sayımında trombosit aktivasyon belirteçleri ile elektrokardiyografik incelemede kalp atım hızları ile ventriküler repolarizasyon parametreleri ölçüldü. Veriler SPSS 21.0 istatistik programına (SPSS Inc., Chicago, IL) kaydedildi. Gruplar arasındaki karşılaştırmalar Student test veya Mann Whitney-U ve ki-kare testleri kullanılarak yapıldı. P değerinin 0.05'den az olması istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Veriler parametrik ve nonparemetrik analizlerine göre, ortalama ± SD, medyan ve aralık (minimum-maksimum) değerleri verildi. Bulgular: Katılma nöbeti geçiren hastaların 28'inin siyanotik (%82), 4'ünün soluk (%12), 2'sinin mix tipte (%6) nöbet geçirdiği belirlendi. Yaş ve cinsiyet açısından iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,24 p=0,65). Her iki grup arasında tam kan sayımında bakılan değerlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Çalışma ve kontrol gruplarında ölçülen QTd, QTcd, Tpe/QTmin, Tpe/QTcmin, Tpe/QTV5 ve Tpe/QTcV5 değerleri arasında anlamlı bir fark vardır. (p=0,006. p=0,007.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare platelet activation markers and ventricular repolarization parameters in ECG in cases with a diagnosis of breath-holding spells and healthy children. Materials and Methods: In this study, 34 patients between the ages of 3 months and 6 years who were followed up in İzmir Tepecik Training and Research Hospital between September 2018 and September 2019 were compared with 44 patients who applied to the polyclinics compatible with the study group due to an“innocent murmur”. Platelet activation markers in blood count and heart rate and ventricular repolarization parameters were measured in electrocardiographic examination in all patient and control groups. Data were recorded in the SPSS 21.0 statistical program (SPSS Inc., Chicago, IL). Comparisons between groups were made using the Student test or Mann Whitney-U and chi-square tests. P value of less than 0.05 was considered statistically significant. According to the parametric and nonparemetric analysis of the data, mean ± SD, median and range (minimum-maximum) values were given. Results: It was determined that 28 (82%) of the patients had cyanotic, 4 (12%) pale, 2 (6%) mixed type seizures. There was no significant difference between the two groups in terms of age and gender (p=0.24 p=0.65). There was no statistically significant difference between the two groups in the values measured in the blood count. There is a significant difference between the measured QTd, QTcd, Tpe/QTmin, Tpe/QTcmin, Tpe/QTV5 and Tpe/QTcV5 values in the study and control groups (p=0,006. p=0,007.