Çocuklarda karaciğer hastalıklarında karaciğer biyopsisinin tanıdaki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of liver biopsy on diagnosis in liver diseases in children
  1. Tez No: 711933
  2. Yazar: ZEYNEP ERKUL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: UZMAN CAHİT BARIŞ ERDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Karaciğer biyopsisi, çocuklarda karaciğer hastalıklarının tanısı için değerli bir araçtır ve mikroskopik olarak karaciğer yapısının görüntülenmesini sağlar. Biyopsi her ne kadar altın standart olarak kabul edilse de invaziv bir girişim olması nedeniyle zor alınan bir karardır. Bu çalışmada karaciğer hastalığı nedeni ile izlenen ve karaciğer biyopsisi yapılan çocukların histopatolojik inceleme sonuçlarının değerlendirilmesi ile karaciğer biyopsinin tanıya olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Çocuk Gastroenteroloji Bölümü tarafından izlenen ve karaciğer hastalığı nedeni ile 2003-2021 yılları arasında karaciğer biyopsi endikasyonu konulan 0-17 yaş arası 80 çocuk alınmıştır. Geriye dönük olarak ön tanıları, biyopsi endikasyonları, tanıya yönelik laboratuvar tetkikleri, görüntüleme yöntemleri ve histopatoloji sonuçları incelendi. Bulgular: Toplamda 74 hastaya biyopsi yapılmıştır. Aile onamı olmaması nedeniyle 6 hastaya biyopsi yapılamamıştır. Biyopsi yapılma nedenleri sıklık sırasına göre 27 (% 37) hastada metabolik hastalıklar, 20 (% 27) hastada kolestatik karaciğer hastalıkları, 12 (% 16) hastada viral hepatitler, 9 (% 12) hastada otoimmun hepatit, 3 (%4) hastada açıklanamayan transaminaz yüksekliği, 2 (% 3) hastada toksik hepatit, 1 (%1) hastada akut karaciğer yetmezliği olarak bulunmuştur. Histopatoloji sonuçlarıyla 74 hastanın 53'ünde (%71,6) spesifik bir tanı konulmuş ya da tedavi yönetiminde değişiklik yapılmış yada bir ön tanıyı ekarte ettirmişti. Histopatoloji sonucu anlamlı kabul edilen 53 hastanın 19'unda (%35,8) yenidoğan kolestazı, 13'ünde (%24,6) metabolik hastalıklar, 12'sinde (%22,6) viral hepatit, 7'sinde (%13,2) otoimmün hepatit, 1'inde (%1,9) toksik hepatitis, 1'inde (%1,9) hemokromatozis saptandı. Metabolik hastalık düşünülen fakat spesifik bir ön tanısı olmayan 5 hastanın 4'ünde, açıklanamayan transaminaz yüksekliği olan 3 hastanın tamamında karaciğer biyopsisi ile bir tanıya ulaşılamadı. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızın sonucunda doğru endikasyonlarda ve invaziv olmayan tetkikler ile belli bir ön tanıya ulaşarak yapılan karaciğer biyopsinin, hem tanıda hem de tedaviye yön vermede bize daha yol gösterici olduğunu ancak bir ön tanı elde edilmeden yapılan karaciğer biyopsilerinin tanıya katkısının düşük olduğunu düşünmekteyiz. Karaciğer biyopsisinin histolojik incelemesi çoğu hastada klinik bulguların, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının beraber değerlendirilmesi ile anlam kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Liver biopsy is a valuable tool for the diagnosis of liver diseases in children and provides microscopic visualization of the liver structure. Although biopsy is considered as a gold standard, it is a difficult decision to make because it is an invasive procedure. In this study, it was aimed to evaluate the histopathological examination results of the children who were followed up for liver disease and who had liver biopsy, and to investigate the effect of liver biopsy on the diagnosis. Materials and Methods: Eighty children aged 0-17 years, who were followed up by the Pediatric Gastroenterology Department and had liver biopsy indication due to liver disease between 2003 and 2021, were included in our study. Preliminary diagnoses, biopsy indications, diagnostic laboratory tests, imaging methods and histopathology results were reviewed retrospectively. Results: A total of 74 patients were biopsied. Biopsy could not be performed in 6 patients due to the lack of family consents. The reasons for biopsy were, in the order of their frequency, metabolic diseases in 27 (37%) patients, cholestatic liver diseases in 20 (27%) patients, viral hepatitis in 12 (16%) patients, autoimmune hepatitis in 9 (12%) patients, and unexplained transaminase elevation in 3 (4%) patients, toxic hepatitis in 2 (3%) patients and acute liver failure in 1 (1%) patient. With the histopathology results, a specific diagnosis was made in 53 of 74 patients (71.6%), or a change in treatment management was made, or a preliminary diagnosis was ruled out. Neonatal cholestasis in 19 (35.8%), metabolic diseases in 13 (24.6%), viral hepatitis in 12 (22.6%), and autoimmune hepatitis in 7 (13.6%, toxic hepatitis in 1 (1.9%) and hemochromatosis in 1 (1.9%) were detected. A diagnosis could not be reached by liver biopsy in 4 of 5 patients who were thought to have metabolic disease but did not have a specific pre-diagnosis, and in all 3 patients with unexplained transaminase elevations. Discussion and Conclusion: As a result of our study, we think that liver biopsy performed in the correct indications and by reaching a certain preliminary diagnosis with non-invasive tests is more guiding for us both in the diagnosis and in guiding the treatment, but we think that the contribution of liver biopsies performed without a preliminary diagnosis to the diagnosis is low. Histological examination of liver biopsy becomes meaningful in most patients with the evaluation of clinical findings, laboratory and imaging findings together.