Diabetik çocukların insülin tedavisine ait bilgi birikimlerinin araştırılması
The Research of collection of information about insulin treatment of diabetic children
  1. Tez No: 71195
  2. Yazar: AYTEN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
52 ÖZET Çalışma, 7-17 yaş diabetik çocukların insülin tedavisine ait bilgi birikimlerini saptamak amacıyla, Aralık 1995 - Mayıs 1996 tarihleri ara sırada, I.Ü.Îstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğinden izlenen 32'si kız, 35'i erkek olmak üzere toplam 67 diabetik çocuk üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma grubu oluşturulurken, diabetik çocukların tanıyı takiben klinikte yattıkları süre içinde en az 10 saat bireysel eğitim alması, daha sonra en az bir kez grup eğitimine katılmış olması, diabet yaşının en az 3 ay olması seçici kriter olarak alındı. Çalışma verileri, seçici kriterlere uygun diabetik çocuk ve aileye ilişkin bazı özellikler ile insülin tedavisine ilişkin bilgileri kapsayan, litera tür bilgisine ve hastanede verilen eğitim programı konularına dayalı olarak geliştirilen iki bölümlük anket formu doldurularak elde edildi. Anket formunun insülin tedavisine ilişkin bölümü; insülinlerin özellik, tür, etki süreleri, insülin kullanım ve uygulamasına ilişkin dikkat edilmesi gereken noktalar, kan glukoz düzeyinin izlenmesi ve insülin dozunun ayarlanması, insülin tedavisi sırasında sık karşılaşılan komplikâsyonlar olmak üzere dört alt bölümden oluşturuldu. Her bölümün bilgi puanı 100 üzerinden değerlendirildi.53 Çalışma sonucunda, çalışma kapsamına alınan diabetik çocukların 100 üzerinden en yüksek puanı 82.71i9.27 ile insülin kullanım ve uygu laması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar bölümünden aldığı sap tandı. Bunu ikinci sırada 79.44111.72 ile insülin tedavisi sırasında sık kar şılaşılan komplikasyonlara ilişkin bölümden alman puanın, üçüncü sırada, 75.37± 13.44 ile insülinlerin özellik, tür ve etki sürelerine ilişkin bölümden alınan puanın ve son sırada ise 56.65i 14.44 ile kan glukoz düzeyinin izlen mesi ve insülin dozunun ayarlanmasına ilişkin bölümden alman puanın izlediği belirlendi. Diabetik çocukların insülin tedavisine ilişkin bölümden aldıkları toplam bilgi puan ortalaması ise 70.56±8.85 idi. Çalışma grubunu oluşturan çocukların; yaş, tanı yaşı, diabet yaşı, öğrenim durumu, kontrole gelme sıklığı, diabet eğitimi programlarına katılım durumu ve anne-babalarının öğrenim durumları ile çocukların insülin tedavisine ilişkin bilgi puan ortalamalarının karşılaştırılmasında ve analizinde; istatistiksel yöntemlerden t testi, lineer korelasyon ve varyans analizi kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre; diabetik çocukların insülin tedavisi ne ilişkin bilgi puanları ile çocuğun bulunduğu yaş, tanı yaşı ve anne-baba- nın öğrenim durumları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, çocuğun diabet yaşı, öğrenim durumu, kontrole gelme sıklığı ve eğitim programlarına katılım durumu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed on 67 diabetic children, 32 of whom were giriş and 35 boys, who were followed in Endocrinology and Metabolism Outpatient clinics of Children's Health and Diseases Department in istanbul University Medical Faculty, between December 1995 and May 1996, in order to determine their knowledge on insülin therapy. While forming the study group, the selective were that the had taken at least 10 hours of individual education during their hospitalization period, then had attended a group education at least önce and had been a diabeticat least for 3 months. The data from the study were obtained by means of a questionnaire of two parts which included the characteristics of a diabetic child and his ör her family, and which was developed in the light of the literatüre of the education program performed in the hospital. The part of the questionnaire form which was about insülin therapy and had 4 subgroups. Those subgroups were the features, types and efective periods of insülins; the point which sould be taken into consideration with respect to insülin use administration, monitoring the level of bloöd glucose level and adjusting insülin döşe; and the complications frequently encountered during insülin therapy.55 At the end of the study, it was observed that the children enrolled in the study göt the highest grades from insulin use and administration and it was 82.71±9.27 out of 100. The grades with regard to complications frequently encountered during insulin therapy was the öne that took the second place and it was 79.44ill.72; taking the third place was that with regard to the features, type and effective periods of insulins which was 75.37±13.44; and taking the last place was the grades with regard to monitoring blood glucose level and adjusting insulin döşe which was 56.65±14.44. The mean total knowledge score which the diabetic children göt from the part regarding insulin therapy was 70.56±8.85. T test, lineer correlation and variance analysis were used in comparing and analyzing the childen's ages, ages at diagnosis, ages of diabetes, educational status, frequency of visits, attendance to educational programs about diabetes, educational levels of the parents and the average scores of knowledge with respect to insulin therapy. Given the results obtained, it was found that there was a statistically, significant correlation when the scores of knowledge was compared with the child's age, age at diagnosis and the educational levels of the parents, but that there wasn't a statistically significant correlation when the child's age of diabetes, educational level, frequency of doctor visits and attendance to educational programs were compared.