Porselen pişirme işleminin farklı alaşımların kole uyumuna etkisi üzerine araştırmalar
Effect in marginal fit of different alloys in the porcelain firing procedure
- Tez No: 71196
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE HALİDE NAYIR PAMUK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
107 8. ÖZET Metal porselen kuronlarda üstün estetik ve kenar uyumunun sağlanması için çeşitli kenar şekilleri tavsiye edilmektedir. Literatürde bu tip kuronların kenar uyumları çeşitli şekillerde araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı porselinin pişirilme ısılarında,kuron kenarlarında meydana gelen distorsiyonun yönü ve boyutunu iki farklı alaşım dan iki farklı kalınlıkta dökülmüş metal alt yapı üzerinde tespit etmektir. Bu amaçla 84 metal porselen kuron incelenmiştir. Kuronlar her biri 7 örnekten oluşan 12 gurup altında toplanmıştır. 3 köle bitim şekli, iki metal alt yapı kalınlığı ve biri kıymetli diğeri kıymetsiz olmak üzere iki alaşım değerlendirilmiştir. Metal alt yapıda meydana gelen dikey ve yatay boyutsal değişmeler ve distorsiyon her fırınlama işleminden sonra profil projeksiyon aleti ile ölçülmüştür. Boyutsal değişmeler yatay ve dikey düzlem de 9 nokta üzerinde değerlendirilmiştir. Yatay yönde ölçüm yapılan noktaların birleştirilmesi ile distorsiyon çizimleri yapılmıştır. Yatay yönde kenar bitim şeklinin deformasyon üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farkı yoktur, ancak dikey yönde istatistiksel olarak an lamlı fark vardır. Metal alt yapı kalınlığı açısından en iyi sonuçlar 0.2mm kalınlığında elde edilmiştir. Bu kalınlıkta porselenin büzülmesi sonucu metal alt yapıda sünme oluşarak, daha önce oluşmuş deformasyonların karşılanma sı söz konusu olabilir. Porselen pişirme safhaları açısından en fazla deformasyon degas sing ve dentin uygulamaları esnasında meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
108 9. SUMMARY Metal-porcelain crowns are produced with a variety of alloys, with different marginal designs to achieve the best fit and esthetics. The fit of these crowns have been evaluated in various ways in literature. The purpose of this study was to quantify the magnitute and lo cation of marginal distortion during the firing of porcelain and to compare the susceptibility of two coping thicknesses cast with two different alloys, with three different marginal designs. A total of 84 porcelain fused to metal crowns were evaluated in this study. They were divided into 12 groups. Each group had 7 samples. Three marginal designs, two coping thicknesses and two alloys, one preci ous and one base metal alloy were evaluated for the deformation that took place during the firing of porcelain. The dimensional changes and distortion of the metal coping were measured after each porcelain firing cycle "with a profile projector.The di- menional changes were read at 9 points at horizontal and at vertical plane. By this way the distortion of the coping could be traced both in vertical and horizontal plane. The results showed that there is distortion of the metal coping after each firing cycle.There was no statistical significance of the coping de sign on the horizontal plane, while on the vertical plane the coping design was statistically significant. The least marginal deformation occurud in 0.2mm thickness, both in vertical and horizontal plane indicating that the shrinkage of porce lain causes creep of the coping.The most significant deformation occured during degassing and dentine application.