Balıkesir Pullusu işlemelerin incelenmesi
Analysis of Balıkesir Pullusu works
  1. Tez No: 711981
  2. Yazar: SEMANUR AYTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
“Balıkesir Pullusu İşlemelerin İncelenmesi”araştırmanın konusu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı; Balıkesir Pullusunun çeşit, malzeme, teknik, motif, renk ve kompozisyon özelliklerini belgeleyerek kendine özgü örneklerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak, el sanatları ve el sanatları ile ilgili disiplin alanlarının bilgisine kazandırmaktır. Bu araştırmanın evrenini, Balıkesir Pullusu ile yapılmış işlemeler oluşturmaktadır. Bu araştırma tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. 26 adet esere, bilgi formu uygulanmış, genel ve detay fotoğrafları çekilerek, desenleri bilgisayar ortamında Adobe Illustrator 2020 programında çizilmiştir. Bilgi formlarından elde edilen bilgiler tablolar ve grafikler halinde, sayısal verilere dönüştürülüp, çalışmanın araştırma bulguları ve yorumlar bölümünde sunulmuştur. Araştırmada; Balıkesir Pullusu işleme tekniğinin daha çok gelinlik üzerine uygulandığı, son yıllarda ise yenilik arayışına girildiği ve giyim-kuşam, aksesuar, ev aksesuarı vb. olarak çeşitlendirildiği görülmüştür. Zeminde ipekli kumaş, işlemede altın rengi, bakır rengi ve gümüş rengi gibi kılaptan ve pul, süslemede ise tırtılın kullanıldığı belirlenmiştir. Kenar temizleme ve astarda, keten kumaş, hazır dantel ve dikiş ipliğinin en çok kullanılan gereçler olduğu görülmüştür. İşlemelerde genellikle, kabartma sarma tekniği, tırtıl tutturma iğne tekniği, iğne ardı tekniği, uygulanmıştır. İşlemelerde en çok bitkisel bezeme uygulanmış az da olsa nesneli ve geometrik bezemelerinde kullanıldığı görülmüştür. İşlemelerin ana motiflerinde, motiflerin birleştirilerek tek bir birim biçiminde sunulmuş kompozisyonlar ve düzgün sıralama ile düzenlenmiş kompozisyonlar yoğun olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Analysis of the Balıkesir Pullusu (needle lace bridal gown) Works”has been determined as the subject of the research. The aim of the research is to document the variety, material, technique, motif, color and composition characteristics of the Balıkesir Pullusu, to ensure that the original samples are passed on to future generations, and to gain knowledge of the disciplines areas related to crafts and handicrafts. The population of this research consists of works made with Balıkesir Pullusu. This research is a descriptive research based on survey model. Information forms were applied to 26 works, general and detailed photographs were taken, and the patterns were drawn in Adobe Illustrator 2020 program in computer. The information obtained from the information forms was converted into numerical data in the form of tables and graphics and presented in the research findings and comments section of the research. In the research, the Balıkesir Pullusu embroidery technique is mostly applied on wedding dresses, and in recent years, there has been a search for innovation and clothing, accessories, home accessories, etc. has been diversified. It was determined that silk fabric was used on the ground, gold, copper and silver colors were used in embroidery, and needle lace was used in the decoration, and engrailings were used in the decoration. It has been seen that linen fabric, ready-made lace and sewing thread are the most used tools in edge cleaning and lining. Relief wrapping technique, knurling needle technique, herringbone stitch technique were generally used in the embroidery of the works. It has been observed that the mostly herbs decorations were applied in the embroidery, and the object and geometric decorations were also used, In the leitmotifs of the works, compositions presented as a single unit by combining the motifs and compositions arranged in a regular order were used intensively.